Spojit potěšení s dobrým skutkem znásobuje potěšení. Tak to alespoň vidí v jedné z předních českých aukčních síní, v Galerii Kodl. Ta se rozhodla svoji tradiční jarní aukci na pražském Žofíně přesunout na listopad a místo ní uspořádat v pořadí už druhou charitativní online aukci na podporu lidí zasažených pandemií covidu-19.

Do nedělního odpoledne máte šanci na aukční platformě LiveBid zabojovat o skleněnou plastiku Virus Fighter. Sochař a sklář Rudolf Burda vytvořil speciálně pro tuto příležitost kosmický projektil z uranového skla, který symbolicky útočí na virus. „V jeho zrcadlovém povrchu se realita věrně odráží, ale skleněné plochy ji zároveň transformují do unikátního vesmíru,“ přibližuje koncept autor.

Vydražené peníze poputují v plné výši na účty pěti charitativních organizací: Domova sv. Karla Boromejského, Diakonie Litoměřice, Centra ARPIDA a na sbírku Nákup pro rodinu samoživitelky. Pátou organizaci si vybere nový držitel díla.

První online aukci na pomoc lidem zasaženým koronavirem uspořádala Galerie Kodl společně s Trafo Gallery na přelomu března a dubna. Obraz Jana Kalába Virus 0420 (anticovid) se v ní vydražil za 850 tisíc korun.

Jak upozorňuje specializovaný server Artplus, dosažená cena rázem Kalába vystřelila mezi nejdražší autory generace současných čtyřicátníků. „Dráž se v aukci prodala jen zlatá slza od Federica Díaze, dominanta česko-slovenského pavilonu na Expo v Šanghaji, která před třemi lety na aukci European Arts vystoupala na téměř 6,5 milionu korun,“ uvádí server.

Burdovy práce se v českých aukcích obvykle prodávají za nižší stovky tisíc korun, dílo Eye of the Space Ocean od Rudolfa Burdy dosáhlo v loňské aukci Galerie Kodl ceny 370 tisíc (s aukčními poplatky přes 440 tisíc). Současná virtuální aukce tak může pomoci nejen dobré věci, ale i jeho aukčním výsledkům.

Vydání Forbesu Zázrak

Burda vystudoval zkraje 90. let sklářskou průmyslovku v Turnově a dva roky poté založil vlastní studio v Mladé Boleslavi. Jeho práci definuje geometrický minimalismus, často využívá kontrast kovu nebo nerezu se sklem.

Vytváří limitované série i autorské originály váz, skleněných objektů a atypických svítidel, ale i rozměrné instalace v architektuře. K dosud největším realizacím patří nerezová socha v Leitz Parku značky Leica v německém Wetzlaru.