skip to main content
Byznys

Vydražte virus Rudolfa Burdy online. Čeká nás další aukční rekord?

2 minuty čtení

Spojit potěšení s dobrým skutkem znásobuje potěšení. Tak to alespoň vidí v jedné z předních českých aukčních síní, v Galerii Kodl. Ta se rozhodla svoji tradiční jarní aukci na pražském Žofíně přesunout na listopad a místo ní uspořádat v pořadí už druhou charitativní online aukci na podporu lidí zasažených pandemií covidu-19.

Do nedělního odpoledne máte šanci na aukční platformě LiveBid zabojovat o skleněnou plastiku Virus Fighter. Sochař a sklář Rudolf Burda vytvořil speciálně pro tuto příležitost kosmický projektil z uranového skla, který symbolicky útočí na virus. „V jeho zrcadlovém povrchu se realita věrně odráží, ale skleněné plochy ji zároveň transformují do unikátního vesmíru,“ přibližuje koncept autor.

Reklama

Vydražené peníze poputují v plné výši na účty pěti charitativních organizací: Domova sv. Karla Boromejského, Diakonie Litoměřice, Centra ARPIDA a na sbírku Nákup pro rodinu samoživitelky. Pátou organizaci si vybere nový držitel díla.

První online aukci na pomoc lidem zasaženým koronavirem uspořádala Galerie Kodl společně s Trafo Gallery na přelomu března a dubna. Obraz Jana Kalába Virus 0420 (anticovid) se v ní vydražil za 850 tisíc korun.

Reklama

Jak upozorňuje specializovaný server Artplus, dosažená cena rázem Kalába vystřelila mezi nejdražší autory generace současných čtyřicátníků. „Dráž se v aukci prodala jen zlatá slza od Federica Díaze, dominanta česko-slovenského pavilonu na Expo v Šanghaji, která před třemi lety na aukci European Arts vystoupala na téměř 6,5 milionu korun,“ uvádí server.

Burdovy práce se v českých aukcích obvykle prodávají za nižší stovky tisíc korun, dílo Eye of the Space Ocean od Rudolfa Burdy dosáhlo v loňské aukci Galerie Kodl ceny 370 tisíc (s aukčními poplatky přes 440 tisíc). Současná virtuální aukce tak může pomoci nejen dobré věci, ale i jeho aukčním výsledkům.

Aktuální vydání magazínu

Burda vystudoval zkraje 90. let sklářskou průmyslovku v Turnově a dva roky poté založil vlastní studio v Mladé Boleslavi. Jeho práci definuje geometrický minimalismus, často využívá kontrast kovu nebo nerezu se sklem.

Vytváří limitované série i autorské originály váz, skleněných objektů a atypických svítidel, ale i rozměrné instalace v architektuře. K dosud největším realizacím patří nerezová socha v Leitz Parku značky Leica v německém Wetzlaru.

Reklama
Reklama