Pražanům se otevře další střecha, z níž budou moct shlížet na krásy stověžaté metropole. Vstup na svou terasu jim už v blízké budoucnosti umožní jedna z nejikoničtějších staveb v zemi – Rudolfinum.

Střešní prostory sídla českých filharmoniků, jehož okraje zdobí šestnáct soch slavných hudebních skladatelů, zůstávaly dosud většině návštěvníků utajeny. Přístupu bránily úzké vstupní dveře i nedostatečná bezpečnost.

Aby se tak terasa o rozloze 850 metrů čtverečních mohla otevřít pro veřejné i soukromé akce, musí však projí rekonstrukcí. „Když jsem poprvé stanul na terase Rudolfina, došla mi slova,“ ohlíží se Guy Barker, ředitel společnosti Arcona Capital, která projekt iniciovala.

„Nadchla nás představa, že bychom mohli proměnit tuto mimořádně krásnou – ale dosud nedoceněnou – část jedné z nejslavnějších pražských budov v prostor dostupný všem,“ dodává zástupce partnera České filharmonie.

Rudolfinum, terasa, vizualizace

Projekt rekonstrukce, který již získal stavební povolení od památkářů, by mohl být v ideálním případě dokončen v polovině příštího roku a měl by vyjít na zhruba třicet milionů korun. Většinu, konkrétně 23 milionů, by iniciátoři rádi vybrali prostřednictvím fundraisingové kampaně.

„Sama historie Rudolfina dokazuje, že idea dárcovství má v naší zemi dlouholetou tradici,“ odkazuje generální ředitel České filharmonie David Mareček na skutečnost, že novorenesanční budovu před 136 lety věnovala národu Česká spořitelna. „A během pandemie jsme byli svědky toho, že je dárcovská tradice stále živá,“ doplňuje.