Novopečeným nositelem titulu EY Světový podnikatel roku se stal jihokorejský podnikatel Jung Jin Seo. Příběh jeho úspěchu přitom začal vyhazovem. Poté, co přišel o práci u krachující automobilky Daewoo Motor, se rozhodl ve 45 letech zkusit štěstí v podnikání.
Aniž by měl vědecké vzdělání, vrhl se na oblasti medicíny a farmacie. V roce 2002 založil společnost Celltrion Group, která je dnes významným globálním hráčem ve farmaceutickém světě: vyvíjí průlomové léky na rakovinu, autoimunitní onemocnění a nově i na covid-19.
Jung Jin Seo viděl potenciál v takzvaných biosimilárních lécích, nových verzích již schválených biologických léků, které jsou ale výrazně dostupnější. Jako první uvedla společnost na trh lék Remsima pro léčbu autoimunitních onemocnění, následovaly léky na rakovinu prsu a lymfony, které dnes zachraňují životy lidí po celém světě a vydělávají miliardy. Loni měla firma obrat v přepočtu 34,5 miliardy korun.
Během pandemie se jihokorejský podnikatel vrhl také na vývoj léku na covid, který uvedl na trh v únoru letošního roku. Ve snaze urychlit konec pandemie jej podnik nabízí Jihokorejcům za výrobní náklady.
„Když jsem začínal, chtěl jsem pacientům dát přístup k bezpečné, efektivní a dostupné medicíně. A tím zlepšit kvalitu jejich životů. Jsem poctěný, že jsem získal ocenění EY Světový podnikatel roku, a rád bych své vítězství využil jako příležitost dál dělat svět lepším místem pro budoucí generace,“ uvedl vítěz po vyhlášení.
Klání o nejlepší podnikatele planety pořádá už jedenadvacet let poradenská společnost EY. V minulosti vítěze vyhlašovala během slavnostního ceremoniálu v Monte Carlu, letošní ročník se ale stejně jako loňský odehrál kvůli pandemii online.
Porota vybírala vítěze ze 45 finalistů ze 38 zemí. Česko reprezentoval Josef Průša, zakladatel společnosti Prusa Research, která patří mezi tři největší výrobce 3D tiskáren na světě a své produkty dodává firmám a institucím jako SpaceX, NASA nebo třeba prestižní univerzitě MIT.
„S porotou jsme
komunikovali online, ale byl to pro mě adrenalinový zážitek. Byli
velice dobře připravení, znali celý můj příběh, takže se
spíš doptávali a hodně je také zajímaly mé budoucí plány,“
popisuje Josef Průša, který byl ze všech dosavadních národních
vítězů největším adeptem na úspěch i ve finále.
Loni se Světovou podnikatelkou roku stala Indka Kiran Mazumdar-Shaw, zakladatelka jedné z největších biotechnologických firem v Asii, která vyvíjí dostupné léky na cukrovku, revmatickou artritidu či rakovinu.
Letos poprvé EY vyhlašovalo také novou cenu za sociální podnikání. Získal ji britský princ Charles za své aktivity v oblasti udržitelnosti.
„Jsem nesmírně dojatý, že jsem dostal tuto cenu. Snažím se hledat cesty, jak snížit uhlíkovou stopu průmyslu a pomáhat firmám podnikat více ekologicky. Jsem přesvědčený, že sociální podnikání je klíčem k udržitelné budoucnosti,“ reagoval na ocenění britský šlechtic.