Soutěž EY World Entrepreneur of the Year, olympiáda pro nejlepší podnikatele z více než čtyřicítky zemí, zná svého vítěze. Respektive vítězku. Ve dvacátém ročníku klání získala nejvyšší trofej sedmašedesátiletá Kiran Mazumdar-Shaw – podle Forbesu nejbohatší selfmade žena Indie a také 66. nejvlivnější žena světa.

Společnost Biocon, která dnes patří k největším biofarmaceutickým společnostem v Asii, založila v roce 1976 s 500 dolary v kapse. Začínala se dvěma zaměstnanci. Dnes jich má firma 11 tisíc a loňské tržby se vyšplhaly na 800 milionů dolarů, v přepočtu 19 miliard korun.

Původně se přitom Kiran Mazumdar-Shaw chtěla věnovat pivu. Vystudovala totiž školu pro sládky v Austrálii, ale s touto profesí v Indii neuspěla. A jak už to bývá, rozjela raději v garáži svůj vlastní byznys.

Tím byla produkce enzymů, které přes založenou firmu Biocon začala postupně vyvážet do Spojených států a do Evropy. Mazumdar-Shaw tak položila základy dnešního kolosu, zaměřujícího se na léčbu cukrovky či imunosupresiva.

Biocon byl v roce 2014 první indickou biotechnologickou společností, která šla na burzu, a pouze druhou indickou firmou, která po prvním dni obchodování získala valuaci jedné miliardy dolarů. V současné době je tržní kapitalizace přes čtyři miliardy dolarů.

Aktualizujeme.