skip to main content

Výlet nad zlato. V Salcbursku vás čeká horský adrenalin i lokální fine dining

Za sedmero horami, za sedmero řekami bylo kdysi království, které si soli vážilo nad zlato. O trochu blíž, zhruba dvě hodiny autem od českých hranic, dnes leží krajina zalitá nejen solí, ale i sluncem, překrásnou přírodou a hlavně skvělým jídlem a pitím.

Salcbursko, jedna ze spolkových zemí Rakouska, umí nadchnout stejně v letním období jako v zimě – ze všech rakouských lokalit má nejvyváženější poměr mezi návštěvností v letní a zimní sezoně.

I když by se při dovolené v Salcbursku nabízelo zakotvit už v půvabném hlavním městě Salcburku, pro opravdový alpský zážitek se ubytujte o něco dál. Asi dvacet kilometrů na jih od tamní metropole vás přivítá oblast Tennengau, region plný travnatých plání, alpských pahorků a také prvotřídních gastronomických zážitků.

Při ubytování v tamních hotelích navíc dostanete regionální turistickou kartičku TennengauPlus Card, se kterou můžete zdarma nebo se slevou navštívit většinu místních atrakcí i dojet autobusem zpátky do nedalekého Salcburku.

Začínáme!

První, co se po ubytování v alpském podhůří sluší a patří, je půjčit si kola. Celý region je protkaný magickými stezkami jako stvořenými pro cyklistiku. V naprosté většině případů najdete půjčovnu kol přímo ve vašem hotelu, samozřejmostí jsou i kola elektrická, pokud jste přijeli spíš za tím fine diningem než turistickými výkony.

Přírodu jako z obrázku najdete v Salcbursku na každém kroku. Za zmínku stojí zejména vodopád v obci Golling, který si pro svá díla údajně s oblibou vybírali romantičtí malíři. K pětasedmdesátimetrovému vodopádu dorazíte nenáročnou turistickou stezkou za čtyřicet minut. Zároveň se dá přímo pod vodopád dojet i autem.

Za pravou alpskou podívanou vyražte do údolí Lammertal. Oblast obkročenou pohořím Tennengebirge, která v zimním období slouží především lyžařům, v létě okupují půvabná stáda kraviček.

Údolím se vydejte na výlet třeba do panenského lesa Lammertal Virgin Forest, ve kterém najdete nejvyšší strom v celém Rakousku.

Die Genusskrämerei Hallein

Pokud je v Salcbursku něčeho dostatek, jsou to místa, kde se skvěle najíte. I nejnápadnější horské chaty ukrývají gastronomický zážitek tradiční alpské kuchyně připravené z místních surovin. Všude si navíc vyberou i vegetariáni.

Na vskutku výjimečnou hostinu zavítejte do Die Genusskrämerei v Hallein, regionálním městě oblasti Tennengau. Restauraci, působící v malebném městečku jako zjevení, před dvěma lety otevřel mladý kuchař
Aaron Priewasser. Koncept podniku, jehož název vznikl spojením německých slov „požitek“ a „majitel krámku“, je ve stylu tapas.

Objednat si můžete dvou- nebo sedmichodové menu složené z variací trendy specialit z celého světa připravených z místních surovin. Jak sám majitel a zároveň šéfkuchař podniku říká, za gastronomickými zážitky cestoval po celém světě, aby nakonec zjistil, že mu nejvíce chutná prostá brambora s máslem a solí, kterou jako dítě dostával od babičky.

Reklama

Zmíněná brambora, vyšperkovaná tak, aby zapadala do konceptu fine dining, je mimochodem součástí zmiňovaného sedmichodového menu – a také jediný chod, který šéfkuchař v menu nikdy neobměňuje. V duchu názvu si navíc ručně vyrobené potraviny jako zavařeniny, marmelády nebo kimchi můžete koupit domů.

Vrcholné zážitky

Kromě cyklistiky si v Salcbursku užijte i jeskyně, lanové parky, terénní tříkolky nebo třeba rafting. Mezi nejlepší atrakce z tohohle soudku patří ziplinová dráha v blízkosti obce Golling.

Sjezd po laně je zde vyústěním asi dvouhodinové procházky po zdejší přírodní rezervaci. Zipline vede roklinou Salzachöfen a v rychlosti dosahující až šedesáti kilometrů v hodině se proletíte nad zuřící řekou Salza.

Pokud se na tuto projížďku necítíte, vyrazte raději na bobovou dráhu na hoře Karkogel v Abtenau. Na vrchol se pohodlně vyvezte kabinovou lanovkou, dolů si užijte sešup po dvoukilometrové dráze, která sice není nejdelší ani nejvýše postavená v Evropě, ale výhled z ní patří mezi ty nejkrásnější.

Palírna Guglhof

Od sportu si odpočiňte v rodinné palírně Guglhof poblíž městečka Hallein. Jde o nejstarší v celém Salcbursku a majitelé jsou na tento unikát patřičně hrdí.

Foto Guglhof Hallein

Rádi vás (i anglicky) provedou procesem výroby destilátů, ještě raději vám pití, vyrobené převážně z místního ovoce a bylinek, bez barviv nebo přidaného cukru, dají ochutnat.

Solný důl v Salcburku

I když je Salcbursko mnohem víc než jen země soli, nevypravit se zde do solného dolu by byl přece jenom hřích. Solný důl v Salcburku je zaručeně tím nejzábavnějším, který kdy navštívíte.

Nahlédnete v něm až do samých počátků těžby soli a každé pomyslné historické období přitom v podzemí oddělují obrovské skluzavky. Vskutku pohádkově zábavný zážitek!