„Sedněte si na klidné místo, opřete si záda o stěnu, zavřete oči a nechte myšlenky jen tak plynout…“ Zní to hezky, ale pro vás tohle zrovna moc nefunguje?

Čtěte také: Jak se uvolnit? 4 základní rady od jogína, díky kterým si vyčistíte hlavu

I když je totiž meditace skvělý způsob, jak se zklidnit, a spousta studií ukázala, že zlepšuje spánek, soustředění, paměť a posiluje imunitní systém, nemusí to být šálek kávy pro každého.

Proto pro vás máme pět činností, které mají podle vědců stejný účinek jako meditace, a co víc, můžete si třeba uplést šálu nebo lépe poznat sami sebe.

1. Vymalovávání

Stejně jako pro předškoláky i pro vás může být přínosné vybírat si, kterým odstínem modré vymalujete zrovna tohohle motýla.

Studie totiž ukazují, že vymalovávání uvolňuje stres, zlepšuje koncentraci a redukuje úzkost. Jednoduše odbouráváte negativní myšlenky tím, že se soustřeďujete na manuální činnost.

Opakující se pohyb při vymalovávání navíc uvolňuje centrum strachu ve vašem mozku a stimuluje kreativitu a logiku.

2. Pletení

Něco na něm bude, když už plete i Cara Delevingne, Julia Roberts nebo Ryan Gosling.

Celosvětový výzkum více než 3500 „pletačů“ z roku 2013 ukázal, že čím víc respondenti pletli, tím šťastnější a klidnější se cítili. Další výzkumy ukázaly, že pletení pomáhá také těm, kteří trpí depresí, chronickou bolestí, posttraumatickou stresovou poruchou a problémy spojenými s příjmem potravy.

Stejně jako u vymalovávání i tady repetitivní pohyb působí příznivě na nervový systém. Vedle toho, že to může být jednoduchý a zábavný koníček, tak jde o efektivní způsob, jak dostat pod kontrolu váš každodenní stres a úzkost.

3. Chůze

Jako jiné fyzické aktivity i chůze má za následek produkci endorfinů, které vám zvednou náladu.

Výzkumy také ukazují, že stres lépe redukuje procházka v přirozeném prostředí (například v parku) než ta po chodníku.

A co víc, pravidelná třicetiminutová procházka vám posílí kosti, zlepší plíce, redukuje cukrovku a upraví váhu.

4. Expresivní psaní

Pište si deník a vyjádřete se bez obalu. Hned se vám uleví, když se „vypíšete“ a své pocity a myšlenky nebudete muset filtrovat.

Navíc je to skvělý nástroj pro seberozvoj a sebereflexi a výzkumy ukazují, že redukuje symptomy deprese, posttraumatický stres a zneužívání návykových látek.

5. Čtení

Už pouhých šest minut čtení stačí k tomu, abyste pocit stresu snížili víc než o polovinu. Stimulujete totiž představivost, která tady funguje jako zdravý únik od reality.

A podle vědců vám knížka také pomůže k lepšímu spánku a sníží riziko Alzheimerovy choroby.

I když v tom mají vědci jasno, najděte si svou techniku, která bude pro vás nejlíp fungovat. Ať už to bude pletení nebo čtení, zkuste to a uvidíte, protože tady opravdu nemáte co ztratit.