Zdravotních procházek není nikdy dost a zimní čas je k nim jako stvořený. Tady máte tipy, kam z Brna o víkendu vyrazit a kde si dát cestou i něco dobrého k jídlu a pití, jak jsme zvyklí a jak máme rádi. Covidu navzdory, okénka fungují a tyhle cool podniky vás na výletě ve štychu nenechají. 

  • Marináda Viniční dům v Pavlově

Oblast osídlená již v době kamenné nabízí nádherné procházky mezi vinicemi i všude kolem. Vyšlápněte si na zříceninu hradu Děvičky nebo se skočte podívat na moderní oceňovanou stavbu Archeoparku.

Pavlov je pro své barokní štíty vesnickou památkovou rezervací a najdete tam taky skvělý podnik s otevřeným okénkem od brněnské Marinády. Jejich Viniční dům má přes víkendy kromě dobrého kafe a ohřátých zákusků i teplou polévku. Pokud ovšem stihnete přijet včas, mají totiž rychle vyprodáno. 

  • Kuk bistro v Mikulově 

Nově opravený cihlový most v Mikulově je dobrým důvodem, proč tímhle směrem opět vyrazit, i když už jste tam byli několikrát. Stometrový a patnáctiobloukový most ze 17. století vede z Mikulova do obce Sedlec. Až se pokocháte, můžete se napojit na stezky vedoucí až do rakouského Drasenhofenu. Cestou se nezapomeňte stavit v mikulovském bistru Kuk, kde se o vás přes okénko rádi postarají. A to třeba i proseccem.

  • Balance coffee & wine ve Znojmě

Kromě prohlídky města u řeky Dyje se vydejte stezkou po stopách patrona pekařů – svatého Klementa Hofbauera. Stezka vede ze Znojma přes Dobšice do Tasovic trasou, kudy pravděpodobně chodil mladý Klement do Znojma učit se pekařem. Odpoledne se pak stavte u okýnka bistra Balance, které je nachystané vás zahřát nejen skvělým kafem a sladkou dobrotou.

  • Burgr’s Fresh Burger Bistro v Hodoníně 

Kolem Hodonína se táhnou lužní lesy, sady a samozřejmě nedaleké slovanské hradiště v Mikulčicích – největší slovanské archeologické naleziště v Česku s krásnou moderní výzkumnou základnou, která rozhodně stojí za vidění, stejně tak jako celý region Podluží. Cestou zpět se zastavte na oběd do Masarykova rodiště, kde vám parta nadšenců z Burgr’s Fresh udělá skvělý burger do ruky. Jasně že i bezlepkový.

  • Pražírna v Kyjově 

Procházka stezkou lesem nedaleko Kyjova ve Ždánicích je přesně pro ty, kdo se chtějí dobře projít a ještě se u toho něco dozvědět. Naučná stezka lesem vás provede krajinou přírodní rezervace dubo-bukového lesa a seznámí vás s tématy, jako jsou geologie, mykologie, historie či ekologie. Dozvíte se ale také třeba o těžbě ropy a zemního plynu, která se tady odehrává. Pak se stavte v Kyjově na kafe a čerstvý zákusek do Pražírny, která je pro vás otevřená i během víkendů.

  • U Kašny v Rajhradě 

Co by z Brna kamenem dohodil leží rozsáhlý klášter benediktinského opatství nebo památník písemnictví na Moravě, ke kterým vede příjemná procházka alejí. Zabrousit můžete také do přilehlé obory, bažantnice o 148 hektarech, ve které zkuste najít tři mohutné topoly bílé, vyhlášené za památné stromy. Cestou zpět se zastavte v restauraci U Kašny, která přes okénko vydává skvělá hlavní jídla s sebou a na vyžádání přibalí i příbory.

  • Coco Coffee Company v Blansku

Kolem Blanska je hradních zřícenin i jeskyní spousta, zajděte si ale také na rozhlednu Podvrší v nedalekém Vavřinci. Ze železobetonové telekomunikační věže s výškou úctyhodných 49 metrů uvidíte Moravský kras, Drahanskou vrchovinu, Českomoravskou vrchovinu, ale i Pálavu nebo elektrárnu Dukovany. Bude-li počasí ideální, dohlédnete dokonce až na Alpy s horou Schneeberg. Zahřát se zajděte do Blanského Coco Coffee, kde pro vás mají teplou polévku, sendviče i kávu. 

A k tomu všemu si nezapomeňte přibalit taštičku OFF od Ester a Josefiny, do které všichni nahážete mobilní telefony a budete tak celá rodina rychle a pohodlně offline. Tenhle praktický pytlíček totiž ruší signál a ještě i hezky vypadá. Krásný třetí lednový víkend a trochu toho offline luxusu k tomu!