skip to main content
Jak být lepší

Vypili jste čtyři kávy, ale v práci stejně usínáte. Co teď?

1 minuta čtení

Kolik káv jste denně zvyklí pít? Odborníci se shodují, že ideální denní dávka kofeinu by neměla přesáhnout 400 miligramů, což je zhruba 3‒5 šálků normálně silné kávy denně. Co ale dělat, když už na vás její povzbuzující účinky nefungují? Tady je několik tipů, jak byste ji mohli nahradit.

Reklama

Káva bez kofeinu

Neděste se. Sociální psychologové zjistili, že káva účinkuje, i když ji aktivně nekonzumujete. Pouhý pohled na něco, co vám kávu připomíná, vás může povzbudit podobně, jako byste kávu opravdu pili. A co teprve když si dáte nápoj, který chutná nachlup stejně.

Matcha

Pokud chcete kávu nahradit úplně, vyzkoušejte tradiční japonský zelený čaj. Obsah teinu (čajového kofeinu) je vyšší než u běžných čajů, vyrovnat by se měl dokonce obsahu kofeinu ve filtrované kávě. Důvod? Na rozdíl od běžných čajů konzumujete celou dužinu čajovníku, nejen výluh z jeho listů, a jeho účinky jsou tak silnější.

Reklama

Zelený čaj

Zelený čaj má pozitivní účinky nejen na pozornost a paměť, ale také na zmírňování stresu. Možná vás to překvapí, ale nejlepší službu vám udělá levný zelený čaj. Theanin, což je látka, která je odpovědná za relaxační účinky čaje, se vyskytuje více ve stoncích čajovníku než v jeho listech. A levné čaje se vyrábějí právě z těchto částí. Pokud nejste milovníky zeleného čaje, službu vám udělá i čaj černý – třeba chai nebo fermentovaná kombucha.

Maté

Jihoamerický nápoj vyráběný z listů cesmíny paraquayské také obsahuje kofein, v tomto případě se nazývá matein. Jeho obsahem se vyrovná kávě, má ale blahodárnější účinky – odhaduje se, že obsahuje dokonce více antioxidantů než zelený čaj. Navíc prý po něm nehrozí kofeinový „crash“, tedy pocit vyčerpání ve chvíli, kdy kofein přestává účinkovat.

Voda s citronem

Jestli chcete, aby na vás káva v práci odpoledne ještě fungovala, zkuste si ji ráno odpustit a nahraďte ji vodou s vymačkaným citronem. Kouč Travis Bradberry doporučuje minimálně půlku citronu pro ty, kteří váží méně než 70 kilo, celý citron, pokud vážíte více. Sklenice vody s citronem by vás měla probrat a zároveň vám nastartuje metabolismus.

Čím nahrazujete kávu vy? Dejte nám vědět na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se o to podělte v naší facebookové skupině.

Reklama
Reklama