Mohl by to být obyčejný fotbalový zápas, ale nebude. Sobotní souboj Sparty v Plzni (začíná ve 20.15) je hlavně bitvou dvou těžkých vah českého byznysu – jejich majitelů Daniela Křetínského a Tomáše Paclíka. Ti dva si už přes tři roky nemůžou přijít na jméno. Proč se tak nesnášejí?

Jejich vztah nejlépe vystihuje tři roky staré setkání. Bylo září 2011 a Daniel Křetínský se nečekaně objevil na pravidelné schůzce šéfů fotbalových klubů. Za sedm let, co vlastnil Spartu, to nikdy neudělal a vždy za sebe posílal jen své podřízené.

Jenže tentokrát přijít musel. Naštvalo ho totiž, že ostatní kluby proti jeho vůli prosadily odvolání muže, který rozhoduje o tom, jací rozhodčí budou pískat ligové zápasy. To je v českém fotbale zásadní věc. A Křetínský z toho vinil majitele konkureční Plzně Tomáše Paclíka.

Jindy uhlazený elegán Křetínský se tehdy neudržel a údajně reagoval dost emotivně.

Paclík k tomu řekl: „Osobní urážky ani vulgarity mi nevadí. Ale to, co se tam odehrálo, bylo za hranou toho, co si dovedu představit i v nejhorším snu. Pro mě je Křetínský nula.“

paclik

Bylo to naposledy, co si ti dva spolu promluvili z očí do očí. A nezmění se to ani v sobotu, kdy se Plzeň a Sparta utkají v nejdůležitějším utkání podzimu. Dva nejvlivnější byznysmeni, kteří v Česku investují do fotbalu, spolu nemluví.

Boj o vášeň

V byznyse by se přitom nikdy nepotkali – Paclík vydělal miliony s firmou na daňové poradenství a ve vodárenských společnostech, Křetínský zase miliardy v energetice. Jenže na hřišti si jednoduše šlapou do zelí. Jeden druhému kazí jeho koníček. Vášeň pro fotbalový míč.

Zatímco Křetínský za deset let ve Spartě nasbíral kumulovanou ztrátu ve výši 1,079 miliardy, Paclík zhruba stejnou sumu vydělal účastí Plzně v Lize mistrů a prodejem hráčů. Kdyby Paclík před čtyřmi lety nevstoupil do fotbalu, mohly být tyhle peníze Křetínského. A ten si to dobře uvědomuje.

Právě proto se už dlouho oba muži navzájem obviňují, že chce jeden druhého zničit. Třeba tak, že Křetínský se svou známou „kabelou“ před dvěma lety rozpoutal největší korupční aféru za posledních deset let a nepřímo obvinil Plzeň, že uplácí rozhodčí.

„Je to lumpárna, kterou pravděpodobně organizuje právě on. Pan Křetínský se dlouhodobě snaží zlikvidovat Plzeň jako svého konkurenta,“ soptil Paclík a vzkazoval Křetínskému, ať předloží důkazy: „Jestli to neudělá, mohlo by se taky stát, že veřejnost přestane věřit té krásné pohádce o brýlatém Mirku Dušínovi, který se díky svým schopnostem a vzdělání stal ve třiceti miliardářem.“

A Křetínský? Ten většinou zůstával ledově klidný a do slovních přestřelek se nikdy nepouštěl. „Jeho výroky jsou natolik nesmyslné, že mi připadá naprosto pod úroveň se k nim vůbec vyjadřovat,“ mávl nad Paclíkovými slovy rukou.


Podívejte se na profil Daniela Křetínského v našem žebříčku nejbohatších Čechů, do encyklopedie miliardářů se dostanete kliknutím na obrázek.

Křetínský


Paradoxem je, že na úspěšném příběhu Viktorie má významný podíl i Křetínský. Ten totiž v době, kdy byl unesen její tehdejší majitel Miroslav Kříž, držel západočeský klub finančně nad vodou.

Pak se ale na scéně objevil Paclík. A jeho první krok byl logický. Vzal 40 milionů, poslal je Křetínskému a splatil všechny dluhy. Tím mu dal jasně najevo, ať žádnou vděčnost nečeká. Tím spíš, když hned o necelý rok později vyfoukl Spartě titul. Tím spory vypukly naplno.

„Pan Božský“

Dnes Paclík Křetínského jízlivě tituluje jako „pan Božský“ a tvrdí o něm, že „mu chtěl zabít jeho dítě“. Jeho averze je natolik silná, že letos v květnu třeba zakázal svým hráčům, aby v Praze převzali ceny v anketách, které vyhlašovala Ligová fotbalová asociace. Jen proto, že ji řídí jeden z šéfů Sparty a Křetínského dávný spolužák Dušan Svoboda.

Všechno se ještě zhoršilo ve chvíli, kdy letos v zimě Křetínský koupil vydavatelství Ringier Axel Springer, které vydává i jediný tuzemský sportovní deník Sport. Paclík v tom prý vidí jasný záměr. Zkrátka další pokus, jak zničit jeho klub a vrátit milionové příjmy na Spartu. Proto teď Paclík deník ignoruje.

Pravda, víc je podle všeho vzájemnou averzí posedlý právě majitel Plzně. Přesto se Křetínský poslední tři roky plzeňskému stadionu úzkostlivě vyhýbá.

Chybět na něm bude i tentokrát. Přinejmenším jednomu muži to ale vadit vůbec nebude.

 

Zdroj titulní fotografie: ISIFA