Výrobce radarové techniky Eldis Pardubice vloni dosáhl zisku po zdanění více než 91 milionů korun. Výsledek je o 18 milionů korun vyšší než v roce 2021. Tržby z prodeje výrobků a služeb se meziročně zvýšily o 49 procent na 580 milionů korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin.

Rekordní zisk 216 milionů korun společnost vytvořila v roce 2017. V letech 2020 a 2021 byly výsledky nižší vlivem pandemie covidu-19, která způsobila omezení leteckého provozu, vloni i kvůli vypuknutí války na Ukrajině.

„Zákazníci z civilního sektoru, především ti, kteří poskytují na národních úrovních služby v řízení letového provozu, se potýkali s omezenými příjmy, což se odráží také v odložených nebo zrušených investicích. Zejména z tohoto důvodu zatím nedošlo k návratu hlavních ekonomických ukazatelů na úroveň před pandemií,“ uvedla společnost.

Firma se také musela vypořádat s nárůstem cen energií a materiálu, zvláště elektrotechnických komponent, delšími dodacími lhůtami a s výpadky dodavatelských výrobků. Společnost vloni zaměstnávala 199 lidí.

Mnoho projektů bylo v době pandemie zrušených nebo odložených, situace se ale mění k lepšímu. „Nyní se již trh oživuje a výběrová řízení se objevují. V řadě z nich jsme úspěšní, například jsme vyhráli tendr na dodávku dvou kombinovaných a jednoho sekundárního radaru pro polské řízení letového provozu PANSA. Zde již mimochodem budeme instalovat naše radary nové generace a tento projekt se pro nás zároveň stane významnou referencí,“ uvedl obchodní ředitel společnosti Filip Vogel.

V letošním roce bude instalován na vojenském letišti v Prešově komplexní radarový systém RPL-2000, který sestává z primárního, sekundárního a přesného přibližovacího radaru. Podobné systémy od firmy Eldis Pardubice slouží také na všech čtyřech českých vojenských letištích, tedy v Praze-Kbelích, Pardubicích, Náměšti nad Oslavou a v Čáslavi.

Vedle toho firma realizuje velkou zakázku pro Indii, radary z Pardubic pokrývají 99 procent rozlohy této nejlidnatější a rozlohou sedmé největší země světa. V roce 2021 získala firma se svým indickým partnerem zakázku na dodání 11 kombinovaných radarů, tedy primárních a sekundárních, pro indické námořnictvo a letectvo. V současné době chystá předání druhého radaru a kompletuje se třetí.

V Maroku získala společnost kontrakt na dva sekundární radary, první už je předaný. Významnou zakázkou byla i nedávná instalace sekundárního radaru v Kolumbii.

Firma vznikla v roce 1991. Specializuje se především na vývoj a výrobu radarové techniky a systémů pro řízení letového provozu. Od roku 2017 je součástí průmyslového holdingu Czechoslovak Group a její divize CSG Aerospace.