Ceny energií v Evropě letos tlačí vzhůru omezování dodávek zemního plynu z Ruska. Situace se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

V důsledku prudkého zdražování energií se výrobní ceny v Německu v srpnu meziročně zvýšily o rekordních 45,8 procenta. Růst překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters v průměru odhadovali na 37,1 procenta. V takovém případě by se jednalo o nepatrné zpomalení z červencových 37,2 procenta.

V meziměsíčním srovnání se výrobní ceny v srpnu zvýšily o 7,9 procenta, což je také rekordní nárůst. Energie meziměsíčně zdražily o 20,4 procenta a meziročně o 139 procent.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v srpnu podle dřívějších údajů statistického úřadu zrychlilo na 7,9 procenta z červencových 7,5 procenta. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se inflace v srpnu zvýšila na 8,8 procenta z červencových 8,5 procenta.

Analytik Ralph Solveen ze společnosti Commerzbank zároveň předpověděl, že růst spotřebitelských cen se v příštích měsících pravděpodobně opět vyšplhá na nová maxima. Míra inflace v Německu se tak již nyní nachází vysoko nad dvouprocentním cílem Evropské centrální banky.