Růst akcií energetické skupiny ČEZ na pražské burze v posledních měsících brzdí přetrvávající povinnost této společnosti odvádět daň z mimořádných zisků. Na počátku září však k propadu největšího výrobce elektřiny v Česku přispěla i skutečnost, že se cenných papírů skupiny zbavovali i členové jejího nejvyššího vedení.
Jak vyplývá z Centrálního úložiště regulovaných informací České národní banky, čtyři členové představenstva společnosti ČEZ v minulém týdnu po dvouleté pauze prodali dohromady pětadvacet tisíc kusů akcií v cenovém rozpětí 850 až 865 korun za kus. Celkově si manažeři za ně přišli na více než dvacet milionů korun.
Z povinně zveřejňovaných informací vyplývá, že nejvyšším mužem, který se prodejů účastnil, byl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani (na úvodní fotce, pozn. redakce). Ten minulý čtvrtek prodal sedm tisíc akcií za průměrnou cenu 862,29 koruny. Dohromady si tak vydělal přes šest milionů korun.
Nejvyšší částku ale získal finanční ředitel ČEZ Martin Novák, který minulé úterý prodal deset tisíc kusů akcií a získal tím více než 8,5 milionu korun. Ředitel divize nová energetika Tomáš Pleskač a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková pak prodali shodně po čtyřech tisících kusech akcií. Novák s Pleskačem se nynějším prodejem dokonce zbavili všech akcií ČEZ, které doposud drželi.
„Současné prodeje lze jistě vyhodnotit pro titul jako negativní zprávu,“ hodnotí analytik Jiří Zendulka ze serveru Kurzy.cz.
Akcie skupiny ČEZ jsou od loňského roku pod tlakem zejména kvůli mimořádnému zdanění. Česká vláda loni uvalila takzvanou windfall tax neboli daň z neočekávaných zisků na vybrané segmenty ekonomiky s cílem získat peníze na podporu obyvatel a firem během energetické krize. Očekávalo se, že ministerstvo financí tuto daň letos zruší, podle šéfa resortu Zbyňka Stanjury z ODS ale nakonec bude platit i v příštím roce.
Hodnota cenných papírů společnosti ČEZ se na pražské burze i kvůli tomu letos od nového roku snížila o více než desetinu na současných zhruba 857,50 koruny. Loni v květnu přitom přesahovala 1200 korun za kus.
„V návaznosti na windfall tax vidina hospodaření, potažmo dividendy oproti minulosti v příštím i přespříštím roce nijak růžově u ČEZ nevypadá,“ myslí si Zendulka.
Manažeři společnosti své prodeje akcií tradičně nekomentují, podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže jsou ale současné transakce jen „technickým zakončením minulého opčního programu, který skončil před třemi lety“. Tím uběhl takzvaný časový test, kdy zisk z prodeje akcií už nepodléhá zdanění.
Podle Kříže tedy nejde o signál, že by šéfové neměli důvěru v budoucí vývoj akcií ČEZ. Naopak uvedl, že „členové představenstva ČEZ samozřejmě nadále společnosti věří“.