V nedávné době lockdownů si lidé potřebovali udržet balanc, rovnováhu. A patrně nejen tu duševní. „Jako sportovec z toho nemám radost, ale uznávám, že mi pandemie trochu nechtěně nahrála,“ říká Lukáš Marcinka, vlastník firmy Woodboards vyrábějící balanční desky.
Protože lidé nemohli do fitka a dlouhou dobu ani na další sportoviště, chtěli nějaký pohyb vykonávat alespoň ve vlastním obýváku. A k tomu byla a je podle Marcinka jeho deska ideální.
A když pandemie opadla? „Byznys už byl tak nastartovaný, že
i po rozvolnění jede ve stejných kolejích, možná ještě o něco
líp,“ těší devětadvacetiletého
muže.
Na designově povedená prkna
Woodboards se pěkně dívá a Marcinkův příběh se pěkně
poslouchá. Vypráví se v něm, jak člověk
marně hledal produkt, který by mu vyhovoval, až si ho
nakonec z nouze vyrobil sám. A z téhle
nouze se posléze vyklubal úspěšný
podnik, který jeho hybateli dovolil opustit zaměstnaní, protože
ho slušně uživí.
Lukáš Marcinka je poměrně velký freestylový sportovec. Longboard, extrémní lyžování, to je jeho svět. V rámci udržování fyzičky však potřeboval prostředek pro trénink na zlepšení rovnováhy, posílení středu těla.
„S balanční deskou jsem se historicky už párkrát setkal, ale vždy jí něco chybělo. Buď neměla funkční tvar a velikost, nebo byl špatně navržen balanční válec, či neměla protiskluzovou úpravu. To byla výzva k prvním výrobním testům,“ vzpomíná mladý muž na rok 2016.
Jde zároveň o vzpomínky na motivaci, od níž se
celý projekt odrazil. Balanční desky se rozhýbaly a už
nešly zastavit.
„Návrhy různých tvarů a velikostí jsem postupně z papíru přenášel do reality, testoval je a prezentoval na sportovních akcích. Hodně jsem stál o názory a recenze sportovců, o to, jak se na jednotlivých balančních deskách cítí. Nakonec jsme se shodli na jednom tvaru a po menších úpravách vznikla balanční deska Woodboards Original, ke které se za pár týdnů připojila dětská verze a zhruba po roce deska surfového tvaru,“ líčí Marcinka.
Další novinku si výrobce nechtěně otestoval na vlastní kůži. Po pádu ve snowparku si utrhl křížový vaz v koleni a v krátkém čase mezi úrazem a termínem operace vymyslel ve srovnání s předchozími deskami statičtější balanční pomůcku určenou pro rehabilitaci – také Rehabo360 nyní nabízí na svém e-shopu, což je zásadní kanál, přes který se jeho produkty dostávají k zákazníkům.
Zručnost a nápady mladému muži nechyběly, zato čas ano. Proto na projektu pracoval až po zaměstnání a celé víkendy. Objednávek postupně přibývalo, ale největší skok nakonec způsobila jedna esemeska, kterou odeslala vlivná influencerka Kamila Rundusová alias Chef Kamu.
„Kamila i její přítel jsou zapálení do surfování, a tak se mě ptala, zda bych neměl zájem o navázání spolupráce, že můj projekt ráda podpoří a zkusí ho dostat mezi lidi,“ vypravuje Marcinka. „Ihned jsem souhlasil a v okamžiku, kdy se o mně Kamu zmínila na sociálních sítích, jsem nevěděl, kde mi hlava stojí. To byl moment, kdy se z koníčku stal full time.“
Každé prkno z vrstveného bukového dřeva, jehož design může být vyveden podle konkrétního přání, projde Marcinkovýma rukama. „K podnikání přistupuji s velkou pokorou,“ zdůrazňuje. „Pracuji průměrně čtrnáct hodin denně a doufám, že kvalita, ruční práce a píle, co do Woodboards dávám, jsou hlavním prodejním artiklem.“
Výroba probíhá ve Veselí nad Moravou a hotové produkty odtamtud letí vesele do všech možných koutů. Využívají je profesionální sportovci, sportovní centra, fyzioterapeuti i trenéři.
„Spolupracuji například s mistrem světa ve freestyle motokrosu Liborem Podmolem, který nejenže Woodboards používá v tréninku, ale velkoobchodně ode mě odebírá balanční desky se svým logem pro vlastní e-shop,“ prozrazuje Marcinka.
Život má být bohatý a vyvážený. K vyváženosti může
deska z Moravy inspirovat a inspirující je i s ní provázaný
příběh.