České vývojářské studio STRV se nově vrhá na pole rizikového kapitálu a zakládá venture kapitálový fond určený pro investice do amerických startupů v objemu 40 milionů dolarů (v přepočtu zhruba miliarda korun).

Fond má být určen pro české a evropské investory se zájmem investovat ve Spojených státech, přičemž jeho hlavní odlišností je vysoký důraz na získávání a vyhodnocování analytických dat o firmách, které potřebují ke svému rozvoji peníze.

„Během letoška založíme fond, zahájíme raisování peněz a v příštím roce už bychom chtěli investovat,“ říká pro Forbes David Semerád, CEO firmy, která stojí například za službou Ordr.cz nebo sociální sítí Surge.

Čtěte také: Posilovna, vířivka, kulečník. Podívejte se do nových kanceláří vývojařů STRV

Sama STRV k cílové metě 40 milionů dolarů přispěje dvěma miliony, zbylou část chce vybrat od soukromých investorů z Česka a Evropy. „Z průzkumů víme, že evropských peněz do Ameriky plyne málo, přitom poptávka existuje,“ vysvětluje Jakub Plas z STRV, který má na starost investiční strukturu a strategii fondu.

DSC05383

Zakladatelé STRV (zleva doprava): Lubo Smid, Martin Šťáva, David Semerád a Pavel Zeifart.

Podle něj o vložení prostředků do fondu projevilo zájem už několik českých investorů, kteří čekají jen na jeho založení, jež musí posvětit Česká národní banka. Pro tyto potřeby vznikne separátní investiční společnost, která bude patřit pod STRV Group.

Všechny finanční prostředky by pak měly být investovány během jedné dekády. „Během čtyř let chceme udělat celkem 100 základních investic (tzv. seed) po zhruba 100 tisících dolarech. Následné investice do úspěšných startupů ale budou většího objemu,“ vysvětluje Plas potřebu dalších investorů s tím, že na úvodní investice půjde zhruba 12 milionů dolarů.

„Zbytek prostředků je vyhrazen na pozdější investice, přičemž počítáme s tím, že v dalších kolech se budeme investičně zapojovat do zhruba deseti procent firem, do kterých jsme investovali v seed stage,“ dodává Plas.

STRV se sídlem v pražském Karlíně chce s novým fondem nejen využít znalostí amerického trhu, na kterém je v těsné blízkosti startupů už od roku 2012, ale chce rozvířit i vody kalifornské Sand Hill Road, kde sídlí nejznámější venture kapitálové fondy světa.

„Máme unikátní pozici v tom, že vidíme dovnitř startupů. A chceme přinést revoluci a změnit svět investování tak, aby bylo více transparentní a férové,“ poukazuje Semerád na silnou datovou orientaci fondu.

O investici totiž mohou žádat jen ty startupy, které se připojí k platformě Startup Fund vyvinuté právě v dílně STRV.

„Díky ní jsme schopni se napojit na datové zdroje každého startupu a v reálném čase sledovat jejich verifikovaná data. Nebudeme tak muset procházet prezentace nebo poslouchat startupové zakladatele, díky jejich datům a jejich časové řadě se dokážeme rozhodnout ve vteřině,“ vysvětluje David Drobík z STRV, který má na starost technické záležitosti nového investičního vehiklu.

Platforma už přes měsíc funguje na adrese Startupfund.com a zatím se do ní přihlásilo zhruba 500 mladých projektů, cílový stav je pak deset tisíc. STRV zajímají hlavně americké startupy, jelikož na tomto trhu má největší zkušenosti a kontakty. Podle CEO Davida Semeráda ale bude existovat prostor i pro individuální investování do evropských projektů.