Ať už se snažíte přemluvit svého šéfa, aby zafinancoval váš projekt, nebo své dítě, aby si před jídlem umylo ruce, tak jedna věc je pro váš úspěch zcela zásadní – to, nakolik jste přesvědčiví.

Přesvědčiví lidé mají zvláštní schopnost přimět ostatní, aby začali uvažovat stejně jako oni. Jak to dělají? Dokážou na vás zapůsobit tak, abyste si zamilovali víc než jen jejich nápady – dokážou vás přimět k tomu, abyste si zamilovali je samotné.

Tady je 13 triků, které obzvláště přesvědčiví lidé využívají. A vy se je můžete naučit taky.

Znají své publikum

Přesvědčiví lidé znají své publikum skrz naskrz a dovedou díky tomu hovořit jeho jazykem. Ať už jde o klidnější projev před stydlivým obecenstvem nebo naopak přímé vystupování před agresivnějšími a energičtějšími posluchači, je třeba si uvědomit, že každému sedí něco jiného. Když tyto drobné rozdíly vypozorujete a zařídíte se podle nich, vaše šance rychle stoupnou.

Představují se

Lidé mnohem snadněji přijmou, co se jim snažíte říct, když mají představu o tom, kdo vlastně jste. Při studii zabývající se vyjednáváním byla skupina studentů požádána, aby se na něčem shodla. To se podařilo 55 % z nich. Ovšem když byli studenti požádáni, aby se nejprve navzájem představili a něco si o sobě řekli, shodu našlo 90 % z nich.

Klíčem je nenechat se příliš unést diskusí samotnou. Osoba, se kterou mluvíte, je pořád člověk, ne jen oponent či cíl. Nehledě na to, jak skvělé budou vaše argumenty, bude o nich pochybovat, pokud se vám nepodaří s daným člověkem navázat osobní spojení.

Na nikoho netlačí

Přesvědčiví lidé své myšlenky představují asertivně a sebevědomě, aniž by byli agresivní a na lidi tlačili. Když se budete vnucovat, tak to vašemu projevu jen uškodí. Pokud budete lidem strkat své argumenty do obličeje, tak docílíte jen toho, že nejdřív hodí zpátečku a potom vezmou nohy na ramena.

Přesvědčiví lidé toho moc nevyžadují a neobhajují zarputile svou myšlenku, protože velmi dobře vědí, že to, co vyhrává běh na dlouhou trať, jsou především jemnost a smysl pro detail. Pokud často působíte agresivně, soustřeďte se na to, abyste byli sebevědomí, ale klidní. Nebuďte netrpěliví a úporní. Pamatujte si, že pokud máte skutečně dobrou myšlenku, lidé se po čase chytnou. Pokud jim ten čas ale neposkytnete, nechytnou se vůbec.

Nejsou to žádné šedé myšky

Na druhou stranu ale také platí, že budete-li své nápady prezentovat, jako by potřebovaly schválení, nebudou působit přesvědčivě. Pokud často působíte nesměle, soustřeďte se na to, abyste své nápady prezentovali jako jasná prohlášení, která jsou pro vaše posluchače zajímavým podnětem k zamyšlení. Zároveň ze svého slovníku vyřaďte fráze typu „Myslím si…“ a „Je možné, že…“ V přesvědčivém projevu pro ně není žádné místo.

Mají pozitivní řeč těla

Když chcete, aby lidé dávali pozor a otevřeli se vašim postojům, je třeba hlídat si svá gesta, výrazy i tón hlasu a snažit se, aby byly pozitivní. Nadšený tón, nepřekřížené ruce, udržování očního kontaktu a naklánění se k tomu, kdo zrovna mluví, jsou všechno prvky pozitivní řeči těla, které přesvědčiví lidé používají, aby si druhé získali. Pozitivní řeč těla vaše publikum vtáhne a přesvědčí ho, že to, co říkáte, platí.

Mluví jasně a výstižně

Přesvědčiví lidé jsou schopni své myšlenky sdělovat rychle a jasně. Když sami dobře rozumíte tomu, o čem mluvíte, je mnohem zábavnější a snadnější to vysvětlit ostatním. Dobrou strategií je znát své téma tak dobře, že byste ho dovedli vysvětlit i malému dítěti. Pakliže jste schopni něco úspěšně vysvětlit člověku, který o tom nemá nejmenší ponětí, pak jste jistě také schopni přesvědčit o svém postoji někoho, kdo se vyzná.

Na nic si nehrají

Být upřímný a na nic si nehrát je pro přesvědčivé působení zcela zásadní. Přetvářku nemá nikdo rád. Lidi přitahují jedinci, kteří nic nepředstírají, protože jsou důvěryhodní. Když vlastně nevíte, jaký je někdo člověk a jaké jsou jeho pocity, je těžké mu věřit.

Přesvědčiví lidé vědí, kým jsou. Věří si dost na to, aby se ve vlastní kůži cítili pohodlně. Tím, že se budete soustředit na věci, které vás jako člověka pohánějí kupředu a činí vás šťastnými, se pro ostatní stanete mnohem zajímavější a přesvědčivější osobou. Nepředstírejte, že jste někdo jiný, abyste se ostatním zalíbili.

Uznávají váš pohled na věc

Uznat cizí pohled na věc je nesmírně mocnou taktikou. Přiznejte, že váš argument není dokonalý. Dokážete tak, že máte otevřenou mysl a jste ochotní se přizpůsobit. Své obecenstvo chcete přesvědčit o tom, že to s nimi myslíte dobře. Zkuste používat fráze jako „Chápu, proč vás to napadlo,“ nebo „To dává smysl.“ Dáváte tak najevo, že lidi vnímáte a nehodláte jim jen vnucovat vlastní postoj. Přesvědčiví lidé uznávají, že ostatní mají právo na svůj názor a berou ho v potaz. Projevují tak druhým respekt, díky kterému ostatní spíše zváží jejich názor.

Malují obrazy

Výzkumy ukazují, že lidé se mnohem snadněji nechají přesvědčit něčím, co je doprovázeno vizuálními vjemy, které danou věc oživují. Přesvědčiví lidé toho využívají. Když skutečné obrazy nejsou k dispozici nebo se nehodí, začnou vyprávět barvité příběhy, které jejich myšlenkám vdechnou život. Dobré příběhy v myslích publika vytvářejí obrazy, se kterými se může lehce ztotožnit a na které jen stěží zapomene.

Zanechávají silný první dojem

Výzkumy ukazují, že lidé se o tom, zda vás mají rádi, nebo ne, ve většině případů rozhodnou během prvních sedmi sekund. Zbytek konverzace věnují tomu, že si sami ospravedlňují svou prvotní reakci. Možná to zní trochu děsivě, ale když už o tom víte, můžete toho využít ve svůj prospěch.

Vědí, kdy ustoupit

Naléhavost je pro přesvědčivost nesmírnou hrozbou, tak si dávejte pozor. Studie ukazují, že když se lidi snažíte dotlačit k tomu, aby s vámi souhlasili okamžitě, spíše se budou držet svého původního postoje. Svou netrpělivostí se v jejich očích jen shazujete. Pokud máte silnou pozici, není důvod se obávat zvolnění a nedat lidem čas na rozmyšlenou. Dobré nápady většinou není lehké zpracovat okamžitě, takže trocha času může hodně pomoci.

Umějí potěšit

Přesvědčiví lidé nikdy nevyhrají bitvu, jen aby nakonec prohráli válku. Vědí kdy a jak si stát za svým, a přece neustále podstupují oběti, aby dosáhli svého. Neustále se něčeho vzdávají, ustupují a snaží se ostatní potěšit. Přesvědčiví lidé to dělají proto, že vědí, že právě tak si druhé nejlépe získají. Vědí, že je lepší mít úspěch, než mít vždycky „pravdu“.

Usmívají se

Lidé přirozeně (a nevědomky) zrcadlí řeč těla toho, s kým mluví. Chcete-li, aby vás lidé měli rádi a věřili vám, pak se na ně během konverzace usmívejte. Oni vám budou úsměv nevědomky oplácet a budou se díky tomu cítit lépe. Přesvědčiví lidé se usmívají často, protože jsou upřímně nadšení pro své myšlenky a jejich úsměvy jsou nakažlivé.

Když si to shrneme…

Přesvědčiví lidé dovedou mistrně číst v ostatních a adekvátně na ně reagovat. Velice se spoléhají na emoční inteligenci, sociální schopnosti a sebeuvědomění, díky kterým získávají lidi na svou stranu. Začleňte výše zmiňované schopnosti do svého repertoáru a budete o krok blíže ke členství v téhle exkluzivní skupině lidí.


Další články Travise Bradberryho: 

Nejdůležitější věc, která vede k úspěchu v byznyse i životě: hodně spěte 

Jak být oblíbený. Vyzkoušejte těchto 13 tipů a staňte se hvězdou

12 věcí, které byste na sebe nikdy neměli prozradit v práci