Se svým řešením přišli na trh v ideální době. Inventoro vzniklo koncem roku 2019 a vyvinulo platformu na bázi umělé inteligence, umožňující retailerům řídit skladové zásoby a předvídat objemy prodejů do budoucna.

Startup, který vznikl jako interní projekt holdingu Patero, teď kupuje společnost Cin7. Firma se sídlem v USA má zákazníky ve více než pětasedmdesáti zemích světa a prodejcům také nabízí svůj software na řízení zásob, včetně řady dalších digitálních služeb. České Inventoro si vyhlédla pro jeho „věštecké“ schopnosti, které podle jejího šéfa skvěle doplní nabídku Cin7.

„Akvizice je primárně o technologii, kterou Inventoro vyvinulo a skvělém talentu jeho lidí. Jejich AI model slouží řadě zákazníků už teď, navíc několik z nich využívá současně i naši platformu. To nás zaujalo už na začátku,“ líčí CEO Cin7 Ajoy Krishnamoorthy, který kvůli dealu dorazil do Prahy.

Cenu transakce se obě strany rozhodly nezveřejňovat, nicméně podle odhadů Forbesu jde o obchod v řádech nižších stovek milionů korun. „Není to o ekonomických ukazatelích. Naši platformu využívá přes osm tisíc zákazníků, ukázat jim všem skvělé řešení od Inventora je podle mě mnohem důležitější než finance za tím,“ popisuje.

Zakladatelé českého startupu Radim Jung a Tomáš Formánek se s Krishnamoorthym poprvé potkali loni v únoru, když ještě působil na pozici produktového šéfa. Iventoro už tehdy nabízelo zákazníkům integraci jejich řešení s platformou od Cin7 a o firmě s globálním přesahem uvažovali jako o vhodném strategickém partnerovi.

„V Inventoru jsme byli od začátku zaměření na produkt, nesoustředili jsme se tolik na růst tržeb a podílu na trhu. Chtěli jsme mít perfektní řešení pro zákazníka a vždycky jsme věděli, že nás jednoho dne převezme někdo větší,“ přibližuje Jung. 

Pro malou českou technologickou firmu s omezeným množství kapitálu k dispozici je podle něj takové partnerství vhodnou cestou ke globální expanzi. „Jsme tým dvanácti lidí, máme zhruba stovku zákazníků a tržby padesát až šedesát tisíc dolarů měsíčně,“ vysvětluje.

„Zeptejte se za rok, hodnota Inventora tkví v jeho technologii. Její propojení s naší zákaznickou základnou je obří příležitostí,“ věří Krishnamoorthy.

Řešení od Inventora dává největší smysl pro středně velké prodejce zboží. Ti nejmenší s nabídkou o pár desítkách produktů si nejspíš zásoby dokážou uřídit pomocí excelovské tabulky. Giganti typu Amazonu nebo Walmartu pak mohou najmout stovky odborníků a udělat si řešení na míru. 

„Řekl bych, že naše řešení dává smysl od tržeb milion dolarů ročně výš. Nicméně komplexnost retailového byznysu neroste úměrně tržbám. Retailer s tržbami deset milionů dolarů nemá desetkrát těžší práci než retailer s milionem, ale spíš tak stokrát. V určitém bodě se už bez prognózování neobejdete,“ vysvětluje Jung. 

Svou misi podle něj Inventoro začalo s cílem pomoct malým a středním prodejcům pomocí cenově dostupného, ale zároveň pokročilého technologického řešení. „Být přímým konkurentem někoho, jako je Amazon, to jednoduše není férová hra,“ konstatuje.

Cin7 získá v Inventoru stoprocentní podíl a má s ním velké plány. „Doteď se soustředili na prognózování skladových zásob. Chceme jejich technologii využít, kde to jen půjde, i u dodavatelů a ve výrobě, jelikož mezi zákazníky máme i spoustu výrobních firem,“ nastiňuje Krishnamoorthy.

Go big!
Vydání Forbesu Go big!

Angažmá českých zakladatelů prodejem Inventora nekončí, pomohou s integrací platformy do ekosystému Cin7. Radim Jung i Tomáš Formánek navíc dostali nabídku nastoupit na pozici viceprezidentů firmy.  

„S Radimem, Tomášem i jejich týmem máme před sebou ještě dlouhou cestu. Tohle je dlouhodobá investice, ne že vezmeme technologii a zdrhneme,“ usmívá se Ajoy Krishnamoorthy a doufá, že již brzy se v lobby pražské kancelářské budovy u výstupu z metra Dejvická objeví logo Cin7.

„Je to další potvrzení, že čeští podnikatelé mají globálnímu technologickému trhu co nabídnout,“ komentuje prodej Přemysl Rubeš, zakladatel a šéf fondu Presto Ventures, který byl od předminulého roku prvním a jediným institucionálním investorem v Inventoro.  

„Presto jsme postavili právě s cílem podpořit talentované zakladatele technologických firem z našeho regionu a pomoct jim dostat jejich chytrá řešení do světa. Tohle je důležitý milník v naplňování této vize,“ uzavírá.