skip to main content
Jak být lepší

Valentýnská výzva Jak být lepší: Nabídněte lásku těm, kterým se jí nedostává

Jak se zpívá ve známé písničce: všechno, co potřebujete, je láska. A ta by měla fungovat bez podmínek. Nikdo by vám neměl diktovat, jestli a kdy máte komu dát dárek.

Pokud se vám však samotná oslava lásky skrze obdarování líbí, jen nemusíte všechen ten komerční a marketingový tlak, nabízíme inspiraci, jak zkusit Valentýna „trochu jinak“.

Proč si na svátek lásky nevzpomenout na ty, kterým láska schází? Takový dar se neztratí, udělá nevýslovnou radost a pomůže třeba v tíživé situaci.

Charitativních organizací a projektů, které si zaslouží větší pozornost, je mnoho. Vybrali jsme jich pro vás hned několik a třeba se některý stane vaší letošní valentýnkou.

Fandi mámám

Asi každý rodič ví, že není nic hezčího než dětské nadšení. Ale co když dětem tu radost udělat nemůžete, protože vám schází finanční prostředky na základní životní potřeby pro děti i pro sebe?

O to, aby se to nestávalo, se stará projekt „Fandi mámám“, nabízející materiální pomoc matkám samoživitelkám, a to na základě jejich konkrétních potřeb a přání: od plenek přes aktovku do školy, dětské kolo až třeba po pračku.

Pomoci rodičům samoživitelům je možné i díky jednotlivým skupinám na sociálních sítích, jako jsou například Klub svobodných matek nebo Pomoc maminkám v nouzi.

Statek radosti

Přinést lásku můžete na den sv. Valentýna i němým tvářím. Na Statku radosti se starají o hospodářská zvířata pocházející z nevyhovujících podmínek a poskutují jim nový domov. Radost zvířatům uděláte především přispěním na krmivo i provoz statku.

Reklama

Psí přání

Naplnit misku s krmením nebo splnit psí přání. To můžete díky stejnojmenné platformě, podporující pejsky napříč útulky z celé České republiky.

Brýle pro Afriku

Máte doma staré nepoužívané dioptrické brýle? Darujte je těm, kteří je potřebují, ale nemůžou si je dovolit. Brýle putují na centrálu Lions Clubu do Prahy a dále do centra pro distribuci brýlí v italském Turíně, kde se třídí dle dioptrií, vyčistí a zabalí.

Brýle jsou pak rozeslány na jednotlivá distribuční místa zejména v chudých zemích Afriky a Asie, kde dobrovolníci provedou měření zraku u potřebných lidí a předají brýle k užívání.

Knihobudka

A koneckonců, radost můžete udělat i neznámému člověku, a to darem, který ho vzdělá a bude kultivovat. Podívejte se do své knihovny, zda by některá vaše kniha neudělala radost někomu dalšímu, a neváhejte ji vzít do nejbližší knihobudky.

A klidně se nebojte do knihy připsat nějaký láskyplný vzkaz. Nikdy nevíte, komu třeba projasní osamělý den…