Docent informatiky a autor knih Hluboká práce: Pravidla pro soustředěný úspěch v roztěkaném světě a Digital Minimalism: Choosing a Focused Life in a Noisy World Cal Newport má pro vás jednoduchou výzvu: Dostaňte zpátky do svých životů trochu analogového kouzla – tedy aktivit, které lze dělat bez chytrých telefonů v ruce. 

Newport tvrdí, že i když se může zdát, že jsme díky technologiím a sociálním sítím lidem v našem okolí blíže, ve skutečnosti tomu je přesně naopak. Připomíná, že mozek nezpracovává informace z těchto platforem stejně, jako kdybychom s druhými vedli opravdické, real-life nebo chcete-li analogové konverzace. A to ve výsledku může vést k tomu, že jsme i přes bohatý život na sociálních sítích vlastně hrozně sami.

No a jak na to?

Analogové konverzace

Udělejte ze setkávání s kamarády nebo rodinou zvyk a nenechte se zbytečně vtáhnout do konverzací v chatu. Scházejte se třeba každou druhou neděli nebo jednou za měsíc. Jen si na to zkrátka pravidelně vyhraďte čas. Uvidíte, že real-life setkávání vám toho dá víc než dlouhé vypisování zpráv.

Analogové aktivity

Pokud chcete pustit telefon z ruky, musíte se zaměstnat jinak. A to nejlépe takovými aktivitami, které s telefonem vůbec dělat nemůžete. Přihlaste se na kurz vaření nebo malování. Založte čtenářský kroužek či se s přáteli domluvte na pravidelných procházkách po neobjevených místech vašeho okolí. Naučte se nový sport nebo začněte vyšívat. Prostě dělejte to, co vyžaduje veškerou vaši pozornost.

Digitální život jen ke zlepšení toho analogového

Je jasné, že se digitálního života jen tak nezbavíme. Zkuste na něj ale nahlížet jako na prostředek, který bude zvyšovat kvalitu toho analogového. Tak například, pokud rádi fotíte, sledujte na Instagramu jen profily, které vás budou dále inspirovat, a na ty ostatní se vykašlete.