skip to main content
Jak být lepší

Výzva: vyzkoušejte obědy bez telefonu

Máme pro vás jednoduchou výzvu: až dnes půjdete na oběd, neberte si s sebou telefon. Je jedno, jestli budete obědvat sami, nebo jestli půjdete s kolegou. Podmínka je stejná – vaše druhá ruka tentokrát zůstane na pracovním stole.

Pojďme si připomenout pár důvodů, proč byste do výzvy měli jít s námi. Bylo například zjištěno, že kvůli pouhé přítomnosti telefonů jsme méně soustředění a produktivní. Možná si říkáte, že by to u oběda nemuselo vadit. Ukázalo se ale, že soustředění, které kvůli telefonům ztrácíme, ovlivňuje i kvalitu konverzace s druhými. 

Tento experiment přišel se zjištěním, že lidé, kteří spolu vedli konverzace bez přítomnosti mobilních telefonů, pociťovali větší míru empatie a že jejich debaty byly nezávislým pozorovatelem posouzeny jako hodnotnější než ty s telefony na stolech. V tomto experimentu zase badatelé zjistili, že konverzace, během kterých komunikační partneři vytáhli telefon, byly považovány za méně uspokojivé a naplňující.

Reklama

Proč tomu tak je? Odborníci se shodují na tom, že telefony odvádějí naši pozornost od neverbálních komunikačních signálů, které jsou pro udržení kvalitní diskuse klíčové. Dalším důvodem je i to, že s telefonem v ruce ztrácíme s druhými pro konverzaci tak důležitý oční kontakt.

Pokud se chystáte poobědvat o samotě, zvažte následující: profesorka psychologie Mary E. Gomes zjistila, že když si její studenti o přestávkách dali pauzu od telefonů, zažívali „pocity přítomnosti“ a všímali si i věcí, které jim normálně unikaly.

A to už je dobrý důvod, proč telefony nechat v práci, ne? Tak do toho!

Přidáte se? A jaké výzvy byste chtěli na webu nacházet? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz nebo se připojte do naší facebookové skupiny.