Podlehnout přesvědčení, že neděláte nic dobře, je jednodušší, než se zdá. Negativní zpětná vazba v nás zanechává emotivnější stopu než ta pozitivní, proto si ji více bereme a snáze si ji – když přijde na hodnocení našich schopností – vybavíme.

Pokud se ale chcete posouvat, nesmíte zapomenout na to, co se vám daří, tvrdí profesorka managementu Laura Morgan Roberts z Georgetownské univerzity.

Připomíná, že pozitivní feedback, stejně jako ten negativní, je klíčový k rozvoji vašich schopností. Jakmile víte, co vám nejde, víte, na čem byste měli zapracovat. Stejně je tomu s vašimi silnými stránkami – když jste si jich vědomi, lépe se  třeba během pracovního pohovoru prodáte, a hlavně si díky jejich znalosti zvýšíte sebevědomí. Třeba ve chvílích, kdy máte pocit, že se vám nic nedaří a že vaše výsledky jsou spíše dílem náhody.

Pokud takové pocity občas máte, Roberts navrhuje, abyste si v rámci osobnostního rozvoje vytvořili speciální dokument, kam si budete zapisovat vše, co se vám povedlo. Pochválil vás nadřízený? Zapište si to. Stihli jste práci rychleji, než jste zvyklí? Udělejte si poznámku. Řekl vám kamarád, že si vás váží více než kohokoli jiného? Přidejte to do seznamu.

Dokument nemá sloužit jako důkaz vaší jedinečnosti, kterým se budete ohánět před ostatními a chlubit se s ním u piva. Vytvořit byste si ho měli spíše proto, abyste nezapomněli, že se vám sem tam něco podaří. A že za to nemůže nikdo jiný než vy sami. 

Tak šup. Tužku, papír a pište.