Vysoké ceny energií a nově vypsané dotační tituly způsobily, že Češi se vloni vedle fotovoltaiky zamilovali i do tepelných čerpadel. Firmy zabývající se jejich instalací sice kvůli vysoké poptávce nemusí přerušovat nové objednávky jako v případě solárních panelů, ale zájem ze strany zákazníků je takový, že některé nestíhají vyrábět.

Například ryze tuzemská společnost Master Therm, která své první čerpadlo nainstalovala už v roce 1993, musela svou výrobu zdvojnásobit. Aby si to mohla dovolit, postavila loni novou fabriku v Jablonci nad Jizerou na Semilsku.

„Ten nárůst zakázek je opravdu intenzivní a výrobu sotva stíháme. K tomu moc nepomáhá ani nedostatek výrobních dílů, se kterými se teď potýkáme,“ říká jednatel Jiří Svoboda. Jen loni vzrostl počet zakázek o třicet procent.

Přitakává mu i Martin Havelka z marketingu společnosti Viessmann, která si loni připsala více než čtyřicetiprocentní růst zakázek. „Zájem o tepelná čerpadla u naší společnosti v loňském roce byl opravdu enormní,“ potvrzuje.

Násobně rychlejší růst pak hlásí český startup Woltair, který po třech letech existence loni uzavřel smlouvy za 330 milionů korun, a zažil tak více než čtyřnásobný meziroční růst. Konkrétně u tepelných čerpadel byl vývoj podobný.

„V loňském roce jsme úspěšně realizovali na 967 zakázek, z čehož bylo 579 tepelných čerpadel, což je třikrát tolik co v předešlém roce. Letos plánujeme růst minimálně zdvojnásobit, poptávka z trhu je skutečně enormní,“ vypočítává zakladatel a CEO Woltairu Daniel Helcl.

A trend potvrzuje i ČEZ, jehož technici loni v českých domácnostech zapojili 1118 tepelných čerpadel oproti 514 v roce 2020.

„Hlavními tahouny trhu jsou energetická účinnost, nízkoemisní energetika, odklon od fosilních paliv i nárůst podílu obnovitelné elektřiny. Pokud tyto trendy budou přetrvávat, tak mají tepelná čerpadla před sebou velmi dobrou perspektivu,“ říká Svoboda z Masterthermu, který ročně utrží 140 milionů korun.

Vysoký zájem o tepelná čerpadla má u nás – podobně jako v případě fotovoltaických elektráren, které si Češi instalují ve velkém na domy – kořeny také v inflaci. Lidé kvůli ní očekávají zdražení zboží a materiálu, a proto s jeho pořízením neotálejí.

Zároveň v posledních měsících dochází k bezpredentnímu růstu cen energií. Ty se stále drží kolem svých rekordních hodnot a do budoucna se tak dají očekávat čím dál vyšší faktury za elektřinu i plyn. Významným faktorem současného zájmu o čerpadla jsou také státní dotace.

Návratnost tepelného čerpadla se pohybuje v rozmezí šesti až deseti let.

Loni na podzim odstartovala další vlna dotačních programů Nová zelená úsporám a Kotlíkové dotace. Majitelé rodinných domů v ní mohou získat až 130 tisíc korun ze státní podpory na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva, plynových kotlů nebo elektrického vytápění.

Cena čerpadla se pohybuje podle velikosti průměrně od 160 tisíc ke 300 tisícům. „Samotná návratnost tepelného čerpadla se ve většině domácností pohybuje v rozmezí šesti až deseti let. Státní dotace pak návratnost celé investice ještě urychluje,“ říká Havelka z Viessmannu.

„Nejvíce zakázek nám narostlo v loňském roce, a to téměř o sedmdesát procent. Hlavně kvůli tomu, že lidé reagují na dotační výzvy a vyměňují staré kotle na tuhá paliva,“ upozorňuje Martin Husák, obchodní ředitel brněnské firmy Neota CZ.

Další roli podle něj hraje zmiňovaný strach. „Lidé se bojí inflace a chtějí investovat do tepelných čerpadel i do fotovoltaických systémů, případně to kombinovat. A myslí si, že když to neudělají hned, že se na ně už nedostane nebo přijdou o dotaci,“

Firmy přiznávají, že doba dodání se prodloužila vlivem nedostatku materiálu. „To je dnes velký problém. Chybí materiál a ten, kdo nemá zásoby na skladě, s konkurencí prohrává,“ podotýká Husák.

„Aktuálně vlivem velké poptávky realizujeme instalace do dvou měsíců, v klidnějších dobách jsme vše stíhali do měsíce. Na trhu je nedostatek materiálů, které ústí ve zpoždění dodávek ze strany výrobců,“ doplňuje Daniel Helcl z Woltairu.

„Co se týče dodacích termínů, tak se mohou v některých případech prodloužit vlivem celosvětového nárůstu zájmu o tepelná čerpadla. Této situaci však je možné předcházet včasným objednáním ze strany investora dva až tři měsíce dopředu,“ předesílá bezpečnou dobu objednání Martin Havelka z Viessmannu.