Dokáže se tradiční obor naučit nové triky?

Začátkem léta zalévalo vinice kalifornského vinařství Wente slunce a spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Monarch Tractor Praveen Penmetsa mezi řádky keřů vykládal o svých robotických traktorech.

Vychvaloval přitom výhody stroje s cenovkou 89 tisíc dolarů (mírně nad dva miliony korun): je plně elektrický, jezdí bez řidiče, umí sekat trávu, a dokonce plít. Přestože stojí zhruba o osmdesát procent více než podobná zařízení poháněná naftou, dokáže v konečném důsledku farmářům ušetřit peníze, neboť zvyšuje efektivitu a snižuje závislost na externí pracovní síle i pohonných hmotách.

„Jestli mají farmáři něco raději než zbraně, je to soběstačnost,“ říká se smíchem. „Musíme se změnit, aby zemědělci neměli pocit, že jejich obor nemá budoucnost.“ Jeho výkladu bedlivě naslouchal i Bartley Walker, potenciální zájemce o traktor z firmy Pacific Ag Rentals, sídlící v kalifornském Salinas, která se zaměřuje na pronájem zemědělských strojů.

Jeho největší obavou bylo, jak mají zemědělci traktory na polích nabíjet, ale na druhou stranu na něj udělal velký dojem provoz bez řidiče. „Je nám jasné, že tohle je budoucnost,“ řekl. Než se pětačtyřicetiletý Penmetsa vrhl na zemědělství, dělal téměř dvě desetiletí na elektrických a samořiditelných automobilech.

Dnes se den co den snaží přesvědčit zemědělce, investory i zákonodárce o významu přechodu na elektrické a samořiditelné traktory a o tom, že je to vůbec možné. Stroje společnosti Monarch totiž slibují vyřešit oba největší problémy v zemědělství: dieselové stroje jako hlavní zdroj znečištění a dlouhodobý nedostatek pracovníků.

Založit společnost zaměřenou na výrobu zemědělské techniky není vůbec jednoduché. Je to kapitálově náročné a farmáři právě neoplývají penězi, navíc bývají konzervativní a brání se změnám. Zdá se však, že Monarch dosáhl bodu zlomu.

V loňském roce firma se sídlem v Livermoru, která od investorů získala 116 milionů dolarů a při posledním financování v listopadu 2021 dosáhla ocenění na 271 milionů dolarů, ohlásila tržby ve výši 22 milionů dolarů, což je o pět milionů více než v roce 2021. Letos Penmetsa očekává troj- až pětinásobný nárůst tržeb.