Na Tereziánské louce v Mnichově narazí primátor bavorské metropole Dieter Reiter v sobotu přesně v poledne sud piva, čímž zahájí vyhlášený pivní festival Oktoberfest.

Akce, která letos potrvá do 3. října a která je svého druhu jednou z největších na světě, každoročně přiláká miliony návštěvníků. Ty neodrazuje ani vysoká cena za tuplák piva, která se letos přiblíží k patnácti eurům, v přepočtu 369 korun.

S vysokými výdaji musí hosté počítat i za ubytování, v některých mnichovských hotelech se cena za pokoj a noc dostává až k 500 eur, tedy 12 300 korunám.

Zřejmě nejsledovanější osobou v Bavorsku se o sobotním poledni stane mnichovský primátor Reiter. Podle tradice narazí v obřím festivalovém stanu rodiny Schottenhamelů první sud festivalového piva. Akt bude živě přenášet bavorská televize BR.

Loni, kdy se Oktoberfest konal poprvé po pandemické přestávce, se Reiterovi podařilo narazit pípu dřevěnou palicí na tři údery, v roce 2019 mu stačily jen dvě rány.

Jakmile se primátorovi úkon podaří, zvolá „O’zapft is!“, což znamená, že je naraženo a že Oktoberfest oficiálně začal. Do té doby na Tereziánské louce, kde se svátek piva koná, hostinští nenalejí nikomu ani kapku zlatavého moku.

První pivo z naraženého sudu náleží premiérovi Markusu Söderovi, který si pak s Reiterem společně připije na šťastný a klidný průběh festivalu.

Loni Oktoberfest navštívilo 5,7 milionu lidí, což bylo o 600 tisíc méně než v roce 2019. Hosté vypili na 5,6 milionu tupláků piva. Zatímco v loňském roce stál litr piva od 12,6 do 13,8 eura (až 339 korun), letos se cenovka dostala na 14,9 eura.

Zdražování hostinští vysvětlují vysokou inflací, vyššími výdaji na mzdy a služby, ale i všeobecným růstem nákladů.

Ani jiné nápoje nejsou na Oktoberfestu levnou záležitostí, litr vody ve stanu přijde na deset eur (246 korun) a limonáda na více než jedenáct eur, zhruba 270 korun. Novinkou jsou ale pítka s bezplatnou vodou, která jsou rozmístěna v areálu.

Na Tereziánské louce si návštěvníci mohou zakoupit suvenýry a svézt se na kolotočích, hlavní atrakcí jsou ale obří pivní stany. Ty největší mají vnitřní kapacitu okolo 6 tisíc hostů a s jejich stavbou začali dělníci na počátku léta.

Hostinští k letošnímu ročníku uvádějí, že pro večerní hodiny jsou takřka všechny dostupné stoly zamluveny. Čtvrtina míst ve stanech je nicméně z rezervace vyjmuta, místa tedy připadnou těm, kdo přijdou jako první.

Festival nebude omezen jen na Tereziánskou louku. Z doby pandemie se zachovala tradice menších oktoberfestů, které pořádají pivnice po celém Mnichově.

V hospodách nebudou chybět festivalové pochutiny v podobě pečených kuřat a volů, živá hudba a samozřejmě pivo. To bude výrazně levnější než na louce, stát bude okolo jedenácti až dvanácti eur, v přepočtu přibližně 300 korun.

Tereziánská louka po dobu festivalu připomíná tak trochu město ve městě. Nechybí zde ani zdravotnické středisko, ve kterém mají lékaři stejně jako v loňském roce počítačový tomograf.

V areálu je také policejní stanice s celami pro výtržníky a zloděje. Bojovat s kapsáři, které pivní svátek láká, pravidelně pomáhají německým policistům také jejich kolegové ze zahraničí včetně Čechů. Letos úřady uvedly, že na bezpečnost bude dohlížet každý den okolo 800 policistů.

Ekonomický přínos Oktoberfestu pro Mnichov a Bavorsko je mimořádný, jeho hospodářskou hodnotu Mnichov udává na více než miliardu eur, přes 24,5 miliardy korun. Letošní ročník je v pořadí 188.

Počátek festivalu spadá do října 1810, kdy po svatbě uspořádali bavorský korunní princ Ludvík a jeho manželka Tereza Sasko-Hildburghausenská pro obyvatele království na louce za Mnichovem slavnost s koňským dostihem. Akce měla úspěch a začala se konat pravidelně jako říjnová slavnost Oktoberfest.

Svůj název si udržela i poté, co kvůli teplejšímu počasí její začátek organizátoři posunuli na září. Celá událost obvykle končí první říjnovou neděli, letos však skončí v úterý 3. října.