Poprvé vyletěl Yemi A.D. z libereckého paneláku ke hvězdám, když udělal kariéru v Americe. Teď ho do vesmíru vystřelí japonský miliardář Júsaku Maezawa na palubě rakety Starship.

Jeden z milionu. Dva roky trval selekční proces mise dearMoon, prvního civilního letu k Měsíci. A na sklonku loňského roku se český multidisciplinární umělec, producent a choreograf Yemi A.D. dozvěděl, že už není jedním z milionu přihlášených zájemců.

Že je jedním z osmi – těch vybraných na historický vzlet vesmírné lodi Starship. Ta by se měla ještě letos vydat na cestu k Měsíci a zpátky. Tam by měla Starship doletět po pěti dnech, přiblížit se měsíčnímu povrchu na 200 kilometrů a zpět na planetě Zemi přistát jedenáctý den.

Yemi tak bude teprve druhým českým astronautem, po Vladimíru Remkovi, který se do kosmu podíval v roce 1978 a strávil v něm jeden týden, 22 hodin a 17 minut. Yemiho vesmírný let bude výjimečný hned v několika ohledech.

Bude první velkou vesmírnou cestou rakety Starship, kosmické lodi nové generace od společnosti SpaceX, která má zatím za sebou jen několik letů do výšky deseti kilometrů. Teprve letos na jaře by se měla poprvé podívat na oběžnou dráhu Země.