Lockdown je passé, letní měsíce jsou na dohled a s příznivým počasím přichází i doba mokasínů. Pokud se nechystáte vypadat jako uhlazený italský byznysmen, pořiďte si fortelnější jachtařské mokasíny neboli boat shoes.

Jejich obliba bývá v běhu let tu větší, tu zase menší, ovšem na jejich nadčasovosti to nijak neubírá. V posledních letech popularita jachtařské obuvi opět narůstá. Znalci míní, že renesanci spustila Miuccia Prada se svým modernějším pojetím této obuvní klasiky.

Prada z pravoboku

Jachtařská obuv si popularitu udržuje nejen pro svou stylovost, ale taky funkčnost, která ve světě pánského odívání zůstává klíčovým hlediskem. Co se stylu týká, tady samozřejmě balancujeme na pomyslném kraji lodní paluby. Všechno závisí na vhodném sladění se zbytkem oděvu a také na schopnosti správně zodpovědět kardinální otázku. Nosí se:

a) s ponožkami
b) bez ponožek?

Funkčností samozřejmě nemyslím schopnost této obuvi popasovat se s šumavským terénem v dešti a bouři. Lodní mokasíny jsou v zásadě dokonale univerzální letní obuví: můžete je obout k šortkám, stejně jako k chinos nebo džínům. Záleží jenom na vás, zda svou letní grilovačku uchopíte formálněji, či spíše lidově.

Důležité je, že k novým lodním mokasínům není loď nutná – ačkoli takový člun značky Riva jistě nikdy není na škodu (obzvlášť v časech sociálního distancování). Koneckonců, ani majitelé vansek většinou nejezdí na skejtu. Prostě mají rádi své „sneakersky“ a životní styl s nimi spojený. Nejinak je tomu u boat shoes, jež jsou v letních měsících výtečnou alternativou nejenom mokasínů, ale i tenisek.

Lodní mokasíny svou historii začaly psát už na začátku 30. let, kdy je vynalezl bývalý zaměstnanec Abercrombie & Fitch jménem Paul Sperry. Amatérského námořníka Sperryho rozčilovala věčně mokrá paluba jachty, a když protiskluzový nátěr nic nevyřešil, napadlo jej vytvořit boty s neklouzavou podrážkou.

A tady nastupuje krásná marketingová legenda: Sperry se totiž při vymýšlení inspiroval tlapkami svého kokršpaněla, jenž na rozdíl od páníčka na palubě neměl problémy. Do gumy vyřezal obdobu tlapky a zrodil se legendární model nazvaný Sperry Top-Sider.

Klasické top-siders od značky Sperry

Mezi jachtaři šlo o okamžitý hit, ale popularita se rozšířila i dál. Ještě před nástupem druhé světové války poslala první zakázku americká armáda a v 70. letech si obuv získala srdce tehdejších yuppies a vyznavačů luxusně-volnočasového preppy stylu. Dnes nejproslulejší lodní mokasíny pořídíte v několika barevných a materiálových variacích.

Dalším tradičním výrobcem lodních mokasín je značka Sebago; přesněji se jedná o model Docksides, vyráběný od začátku sedmdesátek. Yuppies ho adoptovali o dekádu později a rozšířili do celého světa.

Levobok v podání Sebaga

Triumvirát nejznámějších lodních mokasín uzavírá brand Timberland. Produkci boat shoes se rovněž věnují od 70. let a mezi znalci zůstávají pojmem.

Timberlandy, které si nevezmete do lesa

Na začátku jsem však zmiňoval lodní mokasíny od Prady. Ta už svou loňskou kolekcí vnesla do poněkud konzervativního světa boat shoes kontrastně barevnou hravost.

Jestliže na vás však visačka Prada dojem neudělá a potřebujete se při vylodění v sardinském Porto Cervu skutečně ukázat, doporučuji lodní mokasíny od tradičních anglických obuvníků John Lobb.

John Lobb Isle v provedení Navy Dune

S cenovkou 1150 eur lze tuto variaci jistě brát vážně. A ty ponožky? Ty si do ní nebrat ani omylem.