Nejlepší sezona pro návštěvy muzeí je tady. Krátké dny i nízké teploty svědčí tomu, aby se člověk někam zašil. A nemusí to být jen do kaváren, druhá půlka podzimu přímo vybízí k návštěvám muzeí a galerií.

Když se taková akce spojí s výletem, je o důvod víc k radosti. Kam se teď vydat v Evropě na ty nejzajímavější výstavy? Přinášíme náš výběr.

Edvard Munch: Magie des Nordens, Berlín

Výkřik od tohoto norského malíře určitě znáte. V německé metropoli teď vystavují další desítky mistrovských děl Edvarda Muncha, který měl pro svou mimořádnou modernost v Berlíně na přelomu 19. a 20. století velký vliv.

Z tohoto města se tak stalo i ohnisko Munchovy kariéry. Výstava v Berlinische Galerie s názvem Kouzlo severu se kromě představení jeho samotné tvorby soustředí i na Munchův vztah k Berlínu. Probíhá do 22. ledna 2024.

Marina Abramović, Londýn

Jestli byste si neměli nechat ujít jen jednu výstavu tohoto podzimu, pak je to jistě ta v Royal Academy of Arts, kde se představuje víc než padesátka děl z tvorby Mariny Abramović.

Jedna z nejznámějších současných performerek světa vzbudila velkou pozornost už i jen samotným přístupem k výstavě, kde se lidé musí protáhnout skulinou mezi dvěma nahými lidmi. Probíhá do 1. ledna 2024.

Picasso. The Sacred and the Profane, Madrid

U příležitosti padesáti let od úmrtí Pabla Picassa se koná v Madridu výstava, který se věnuje malířově odvaze v přístupu ke klasickým a židovsko-křesťanským tématům.

Výstava v Museo Nacional Thyssen-Bornemisza ve španělské metropoli představí zhruba třicet obrazů, které konfrontuje s díly El Greca, Rubense a dalších. Probíhá do 14. ledna 2024.

Joel Sternfeld: American Prospects, Vídeň

To by bylo, aby ve výběru chyběla vídeňská Albertina! Jako vždy nabízí několik mimořádných výstav (od 17. listopadu představí i novou rozsáhlou výstavu Oskara Kokoschky a Herberta Boeckla).

Pro milovníky fotografií je aktuálně v rakouské metropoli k vidění velkolepý cyklus amerického fotografa Joela Sternfelda Americké vyhlídky, ve kterém zachytil USA zejména v osmdesátých letech. Probíhá do 21. dubna 2024.

David Hockney: Drawing from Life, Londýn

Práci kultovního britského malíře Davida Hockneyho představuje velká výstava v londýnské National Portrait Gallery, která začala teprve na začátku listopadu. K vidění jsou například portréty Harryho Stylese, módní návrhářky Celie Birtwellové a řady dalších – jak název napovídá „kreseb ze života“.

Pokud máte pocit, že jste o podobné výstavě tohoto umělce už slyšeli, nemýlíte se. Výstava byla totiž k vidění už v roce 2020. Kvůli pandemii ale byla otevřená jen pár dnů. Nyní se tak vrací – v širším pojetí například včetně Hockneyových autoportrétů z osmdesátých let. Probíhá do 21. ledna 2024.

Turning Heads: Bruegel, Rubens a Rembrandt, Antverpy

Práce nejslavnějších jmen historie malířství se nyní představují v Královském muzeu výtvarných umění v belgických Antverpách.

Kurátoři výstavy se zaměřili na studie hlavy a portréty a dali dohromady téměř osmdesát mistrovských děl z belgických i mezinárodních sbírek, ve kterých ukazují, jak se během staletí vyvíjelo zobrazování lidských tváří. Probíhá do 21. ledna 2024.

Amedeo Modigliani. A Painter and His Retailer, Paříž

Jak název napovídá, v téhle výstavě nejde jen o tvorbu samotného Modiglianiho, ale i o – dnešními slovy – byznys. Na tvorbu původem italského malíře, který se už během svého života stal legendou, měl vliv obchodník s uměním Paul Guillaume.

Právě jejich vztahu a dílům, které Guillaume propagoval, se aktuální výstava v Musée de l’Orangerie věnuje. V Paříži samozřejmě probíhá i řada dalších zajímavých výstav.

Například v Centre Pompidou jsou tento podzim vůbec poprvé k vidění některá díla Marca Chagalla, které muzeum nedávno získalo darem. Probíhá do 15. ledna 2024.

Anish Kapoor: Untrue Unreal, Florencie

Jeden z nejvlivnějších sochařů současnosti, britsko-indický umělec Anish Kapoor, představuje svou mnohotvárnou tvorbu ve slavném Palazzo Strozzi ve Florencii.

Ústředním dílem, které je tu k vidění, je nová velkoformátová socha, která je navržená tak, aby ladila s renesančním palácem. Probíhá do 4. února 2024.