Více než kdokoli jiný ví, jak těžké je pro politika získat slávu i respekt a ještě si je udržet. Pravnuk československého legionáře Františka Horáka, vnuk českého novináře a disidenta Jiřího Rumla, synovec politika Jana Rumla, spisovatel a tvůrce politických kampaní, mimo jiné i té pro Piráty, Jakub Horák má na českou politickou scénu osobitý pohled.
O část svých názorů se podělil i s diváky na konferenci Lepší Česko, kterou Forbes pořádal minulý týden v Císařských lázních v Karlových Varech. Tam se zabýval například otázkou, proč tradiční politické strany ztrácejí důvěru voličů a zda jsou vůbec ještě stále potřeba.
„V Praze už patery volby řeší největší téma a tím je postavit nový Pražský okruh. On ho teda staví sice stát, ale to ti voliči nevědí. No, a když uděláte volební průzkum, tak všichni řeknou, že budou volit ty, co jsou pro okruh. A v hnutí STAN byl politik Petr Hlubuček. Jako radní byl na magistrátu pro okruh, jako zastupitel a starosta hlasoval v Lysolajích, kde stavbu blokovali. A strana má najednou problém, že se jí tam propojí zájmy straníků, třeba už po několik generací, a když jdete proti nim, tak vás vyvrhnou,“ vysvětlil Jakub Horák.
Pak je podle něj možná lepší volit hnutí, které se zaměří už od začátku na jednu konkrétní věc a té se drží. Jako to udělali například Motoristé sobě. Což by také vysvětlovalo jejich úspěch v letošních volbách do Evropského parlamentu. „Kdežto nikdo už neví, co dělají ty tradiční politické strany. Jaký je třeba rozdíl v programu TOP 09, ODS a STAN v otázce výše daní. Víte to?“ ptal se.
Současní politici často také podceňují sílu sociálních sítí a neumějí jich využívat ve svůj prospěch. Pokud by v dnešní době žil Adolf Hitler, zcela jistě by byl podle Jakuba Horáka velmi populární na TikToku. „Už ve své době byl Hitler velký propagátor nových typů médií. Třeba jako první politik létal letadlem a snášel se na shromáždění z nebe, k propagaci používal film, stejně jako to dělali komunisté v Leninově a pak i Stalinově Rusku,“ podotkl.
Politiky mnohdy opovrhovaný čínský TikTok například v USA využívá jako zdroj informací o politice až 45 procent populace. A protože lidé podle Horáka vlivem dopaminového cyklu zcela zhloupli, přestali číst knížky a nejsou schopni se koncentrovat na cokoli jiného než krátká a zábavná videa, je snadné je pomocí nich přesvědčit a stáhnout na svou stranu.
„Jeden z neuvěřitelných momentů letošních voleb byl ten, jak v jednu chvíli Danuše Nerudová, Jan Farský i Vít Rakušan vylezli s tím, že Filip Turek je jen neznámý neonacista, a vzápětí jeho Motoristé sobě porazili STAN úplně na hlavu. Protože tihle politici si nevšimli, že Turek má na XTV statisíce sledujících, kteří se koukají na to, jak točí videa o autech a komentuje kdeco,“ upozornil Horák.
I proto je taky docela dobře možné, že pokud by šel do politiky nějaký známý tiktoker, mladí lidé by ho zcela jistě volili, a ještě by možná dělal stejnou, a třeba i lepší práci než politici, které nikdo nezná.
„Kdo dnes říká, že není populista, jen omlouvá to, že dělá h…,“ nebral si Jakub Horák servítky, zda má, či nemá být téma popularity pro politika jedno ze stěžejních. Je to prý stejné, jako když chcete udělat dobrý film. Potřebujete mít nejen dobrý scénář, ale i herce, aby fungoval.
„Kdysi jedna velká finanční skupina vložila dost peněz do programu skupiny Realistů. Ti chtěli mít z Česka mozkovnu, a ne montovnu, dávali tátům do rukou zbraně, aby zastavili migranty, taková ta populární hesla. Jenže pak vyjeli s billboardy, kde byl jejich hlavním vůdcem politolog, který vypadal, že když mu dáte facku, spadne, natož aby unesl zbraň. Prostě tam měli blbý herce. Kdyby tam stál Turek, mohla ta strana být dnes v parlamentu,“ prohlásil Jakub Horák.
A jak zlepšit Česko i vztah voličů k politice? Důležité je, aby někdo něco rozhýbal. Protože když se bude jen vsedě říkat, jak nebezpečný je populismus, jak nepodstatná popularita a ať nikdo nechodí hlavně na TikTok, ničemu to nepomůže.
„Jeden z výsledků protikorupčního tažení v naší zemi je ten, že dnes už nedělá nikdo nic, aby na něj náhodou někdo nepodal trestní oznámení. Vemte si ten Petr Hlubuček. Jako náměstek primátora magistrátu chtěl okruh, ale v zastupitelstvu v Lysolajích musel být proti. Kdyby mu někdo dal z té stavby okruhu sto milionů, tak by položil ty Lysolaje. Asi by to nebylo čestné, ale zase bychom měli okruh,“ uzavřel s nadsázkou Jakub Horák.
Mladým lidem, kteří náhodou uvažují o tom, že by šli do politiky, poslal jasný vzkaz: „Jeďte do Silicon Valley, až se něco naučíte, tak se vraťte a založte firmu. Politika je na pí…“