Nejsem vzteklý člověk. Pokud bych se měl popsat, řekl bych, že mám sklony být až moc milý a trpělivý, a to především v byznyse. Vždy se snažím vidět v lidech to nejlepší a brát ohled na jejich životní situaci. Člověk nikdy neví, co se v životě druhého odehrává, a jaký vliv to může mít na jeho případné chování.

Nicméně když už se rozčílím, stojí to opravdu za to. Nepatřím mezi ten typ lidí, kteří křičí a hrozí pěstí. Právě naopak. Vztek v sobě dusím a ignoruji ho tak dlouho, až najednou vybouchnu. A když k tomu dojde, zážitek je to vskutku intenzivní. Slovy Johna Drydena, britského dramatika a básníka 17. století: „Obávejte se hněvu trpělivého muže.“

Kolikrát jsem se opravdu vytočil na maximum, bych spočítal na prstech jedné ruky. Na tuto skutečnost jsem hrdý, protože jako podnikatel se každý den ocitám v situacích, ve kterých by člověk se vznětlivou povahou asi vyskočil z kůže.

Ale právě nyní jsem tak naštvaný, jako už dlouho ne. Situace, ve které se nacházím, je složitá, avšak stačí říct, že jsem se dostal do pozice, kdy je se mnou jednáno s takovým nedostatkem respektu, až je to zarážející.

Čtěte také: Kurz sebeovládání. Šest technik, jak ovládnout svůj vztek

Někteří z mých nejbližších mi navrhovali bojovat proti ohni ohněm. Koneckonců díky svému psaní a práci pro televizi mám silnou platformu, odkud mohu na křivdy reagovat celkem otevřeně a nahlas. Chvíli jsem skutečně uvažoval nad tím, že zaujmu přísnější postoj. Že si svou zlost vyliju na jednom konkrétním člověku, nebudu si brát servítky a ukážu mu, v jak zranitelné pozici se nachází.

Představoval jsem si, jaký to bude pocit, být nástrojem spravedlnosti, vykřičet do světa všechny zlé skutky, kterých se tato osoba dopustila, a ochránit tak ostatní před tím, aby se dostali do podobné situace, ve které se právě nacházím já. Měl jsem motivaci a také prostředky, jak této osobě pořádně zacloumat se životem takovým způsobem, který by si nedokázala představit ani v nejdivočejším snu.

Ale nakonec jsem neudělal nic. Místo toho jsem se vrátil ke svému tradičnímu postoji a opravdu důkladně jsem se zamyslel nad celým problémem. Po několika hodinách jsem došel k překvapivému závěru. Kdybych jednal ve vzteku, k ničemu dobrému by to nevedlo. Dokonce by mi to ani nepřineslo ten očistný pocit, ve který jsem doufal.

Místo toho jsem se rozhodl svůj vztek přesměrovat a využít ho ve svůj prospěch.

Využijte vztek k překonání vlastních obav

První otázka, kterou jsem si položil, zněla: Proč jsem tak naštvaný? Samozřejmě tu byly okolnosti, které mě k tomuto bodu dovedly, ale proč jsem je nechal, aby zakalily i moji duši? Jsem přesvědčený, že vztek je jen převlečený strach. A je jedno, z čeho tento strach pramení – strach z neznámého, z neúspěchu, z pocitu malosti. Vždy může člověka přivést na velmi temná místa.

V tomto konkrétním případě moje obavy pramenily ze strachu z neúspěchu. Když už nešlo ignorovat důkazy, že daná skupina lidí jednala s nekalým úmyslem, zjistil jsem, že se vlastně bojím přiznat, že jsem byl tahán za nos.

Nechtěl jsem to přiznat sobě, svým rodičům, partnerům. Můj vztek byl jednoduše instinktivní reakcí na nešťastnou situaci. Vztekem jsem se pokoušel přesměrovat vinu a ochránit se tak před ostudou, kterou bych cítil za přiznání neúspěchu.

Čtěte také: Vaše myš je chytřejší, než myslíte: pozná, kdy jste naštvaní a máte vztek

Toto uvědomění mě silně zasáhlo, ale umožnilo mi identifikovat mé obavy a postavit se jim. Všichni děláme chyby a každého čas od času někdo podvede. Potřeboval jsem si jen v této situaci udělat pořádek a přijmout následky, které z chyby plynou.

Použijte vztek jako zdroj pro svou kreativitu a rozhodování

Samozřejmě, že přiznání vlastních obav nezbavuje druhou stranu odpovědnosti za její chování. Jen to zmenšuje vliv vzteku, který na vás má a měl by na i vaše budoucí jednání.

Vztek, pokud je správně použitý, je velmi silnou hnací silou. Může vám pomoci v rozhodování, překovávat překážky, a budovat odvahu. Všem, kteří se se vztekem potýkají, bych poradil, aby jej transformovali v něco pozitivního a kreativního. V mém případě mi vztek pomohl najít řešení celé zapeklité situace.

Použijte vztek, abyste dostali ostatní na svou stranu

Vztek je univerzální emoce, která má navíc tu moc přitáhnout ostatní na vaši stranu. V mém případě byli moji podporovatelé a investoři naštvaní stejně jako já. Ale místo toho, abychom se jen nechali unášet emocemi, jsme dali hlavy dohromady, sehnali prostředky, a pokusili se celou situaci vyřešit. Vztek nás spojil, a dal nám společný cíl; odstranit škodu napáchanou těmi, kteří se k nám zachovali nečestně.

Nešlo o pomstu, ale o to pohnout se kupředu, jako tým. Celé mi to vzhledem k okolnostem připadalo jako paprsek světla v jinak velmi temné situaci.

Je v pořádku, naštvat se. Je to vlastně jedna z centrálních lidských zkušeností. Ale pokud se se vztekem nepracuje, může být sebedestruktivní. Věci, které by vám měly ulevit, se kolikrát velmi rychle otočí proti vám, nebo celou situaci ještě zhorší.

Proto je tak důležité najít způsob, a pro podnikatele obzvlášť, jak vztek využít ve vlastní prospěch. Ať už je to překonáním vlastních strachů nebo kreativním přístupem, vždy můžete najít způsob, jak z této destruktivní emoce udělat svého silného spojence.