Na podzim se Netflix, HBO a Amazon střetnou s novými streamovacími platformami od Applu a Disneyho. Bude to lítý boj. V nových seriálech se totiž přihlásí svět Star Wars, éra #MeToo nebo tajnosnubný M. Night Shyamalan. A proto vám přinášíme největší přehled nových seriálů a minisérií do konce roku.

Kateřina Veliká (právě na HBO GO)

„Lidé v Rusku jsou bez skrupulí. Já naštěstí patřím mezi ně,“ říká carevna Kateřina Veliká v nové minisérii o intrikách na ruském dvoře. Nejmocnější panovnici v dějinách, která vládla téměř celou polovinu 18. století, ztvárňuje Helen Mirren, držitelka Oscara za Královnu. Její Kateřina je ale pravděpodobně trochu z jiného těsta než Alžběta II. Během čtyř epizod odráží útoky všech, kteří by ji chtěli nahradit, popřípadě ve svých komnatách souloží se „zajíčky“. Vznešený majestát tedy nečekejte, spíše příběh o vychytralé šlechtě a carevně, která by si přála být milosrdná a liberální, ale úplně jí to nejde.

Unbelievable (právě na Netflixu)

Co se stane, když oznámíte znásilnění? Jedna z nejlépe hodnocených minisérií letošního roku ukazuje, že sexuálním útokem často utrpení oběti vůbec nemusí skončit. Šestnáctiletá Marie se obrátí na policii s tím, že ji u ní doma napadl maskovaný útočník. Během nekonečného a potupného podávání svědectví se však její verze události stává v očích policistů nedůvěryhodnou. O standardní kriminálku nejde, minisérie se zaměřuje především na oběti a přeživší, kteří čelí sekundární viktimizaci. Pokud máte po hitu Mindhunter odvahu na další mrazivé procedurální drama, Unbelievable je jasná volba.

Modern Love (na Amazonu od 18. října)

Možná i vy čtete na stránkách listu The New York Times sloupek o vztazích a lásce Modern Love, který se za 15 let existence změnil i v podcast, a nyní dokonce v osmidílnou romantickou sérii. A ta přilákala řadu hvězd. Tina Fey a John Slattery představují pár, který chce zachránit manželství skrze tenis, Dev Patel hraje muže, jenž po nepříjemném rozchodu stvořil seznamovací aplikaci, a Anne Hathaway se objeví v roli ženy, jejíž vztahy ovlivňuje bipolární porucha osobnosti. Podle traileru lze očekávat instantní životní pravdy pronášené v luxusních prosvětlených interiérech. A to často vůbec není málo.

Watchmen (na HBO GO od 20. října)

Slavný komiks Alana Moorea představil svět, v němž maskovaní superhrdinové změnili kurz historie a zasáhli třeba do války ve Vietnamu. Asi nejočekávanější seriál podzimu se však událostem z komiksu věnovat nebude, neboť na Mooreovo dílo volně naváže. Devět epizod se odehrává v alternativním roce 2019, kde neexistuje internet, mobilní telefony nebo fosilní paliva, ve vzduchu je ale cítit napětí. Na policisty totiž útočí podivné extremistické hnutí a sami strážci pořádku si musejí nasadit masky. Objevit by se ale měli hrdinové jako Dr. Manhattan, který do dění zasáhne z planety Mars, nebo zestárlý Ozymandias, jehož představuje Jeremy Irons. Za novou vizí (s americkým prezidentem Robertem Redfordem!) stojí tvůrce seriálu Ztraceni Damon Lindelof, hudbu obstarali Trent Reznor a Atticus Ross.

Válka světů (na BBC na podzim)

Spisovatel H. G. Wells napsal knihu o střetu člověka s mimozemšťany v Anglii už v roce 1897. Dosavadní adaptace se ale Wellsovým dobovým reáliím dost vzdálily: film z roku 1953 se odehrával v Los Angeles a blockbuster Stevena Spielberga z roku 2005 zase do boje s emzáky vehnal Toma Cruise. Televize BBC nyní v třídílné minisérii vrátí látku domů a nechá Marťany útočit na Británii na počátku 20. století. Pokud jste tedy už unaveni z bortících se skleněných mrakodrapů, tady to schytá malebný anglický venkov.

The Morning Show (na Apple TV+ od 1. listopadu)

Vlajkovou lodí nové streamovací platformy od společnosti Apple má být seriál, jenž se odehrává v televizním průmyslu v éře #MeToo a kterým se na malé obrazovky po 15 letech vrací Jennifer Aniston. Ta hraje moderátorku ranního vysílání, která přijde o kolegu nařčeného ze sexuálního obtěžování. Židle se ale začne kývat i pod ní, mohla by ji totiž nahradit ambiciózní novinářka v podání Reese Witherspoon. Za 10 epizod měla firma Apple utratit astronomických 150 milionů dolarů, jde tak o jeden z nejdražších seriálů v historii. Jen Aniston a Witherspoon si za každou epizodu přijdou na 1,2 milionu dolarů. Pokud ale bude Reese tak jedovatá jako v Sedmilhářkách, zaslouží si každý dolar.

See (na Apple TV+ od 1. listopadu)

Nový postapokalyptický svět se rozprostře v seriálu, v němž všichni lidé přišli o zrak a žijí rozdrobeni v primitivních kmenech, které mezi sebou bojují. Jednomu z válečníků v podání Jasona Momoy však žena porodí dvojčata, která vidí, což k drobotině přiláká zlovolnou královnu. V traileru na fantasy dílo je vidět, že na výpravě Apple nešetřil, ukázka ale zároveň zanechává množství otazníků. Jak se slepí lidé naučili jezdit na koni? Jak poznali, že děti vidí? A proč se postava Jasona Momoy jmenuje Baba Voss? Samé otázky.

Jeho temné esence (na HBO GO od 5. listopadu)

Možná si pamatujete na 12 let starý fantasy blockbuster Zlatý kompas, v jehož světě měl každý člověk svého daemona, který byl součástí duše, měl podobu zvířete a existoval mimo lidské tělo. Z adaptace románu Philipa Pullmana ale vznikl dost sterilní a unylý snímek, který se nikdy nedočkal plánovaných pokračování. Stanice HBO chce však nyní reputaci díla napravit velkolepým osmidílným seriálem, jenž z traileru láká na trochu drsnější a temnější podívanou, která necílí jen na děti. Na ozbrojené lední medvědy samozřejmě dojde, z obsazení potom ční James McAvoy, Ruth Wilson nebo Dafne Keen (Logan: Wolverine) v hlavní úloze vyvolené dívky Lyry.

The Mandalorian (na Disney+ od 12. listopadu)

Poslední filmová epizoda Star Wars i spin-off Hana Sola zanechaly v mnoha fanoušcích rozpaky, které se teď Disney vynasnaží rozehnat na své nové streamovací platformě. A dost možná se to tvůrcům podaří. Ukázka ze seriálu The Mandalorian láká do zaprášených, nebezpečných koutů galaxie, kde roztomilé roboty stvořené pro merchandising úplně nepotkáte. Spíše lovce odměn jménem Mando (Pedro Pascal), jenž se pouští do boje s Prvním řádem. Osm epizod se bude odehrávat pět let po událostech z Návratu Jediho, a pokud budou úspěšné, tvůrce Jon Favreau už má v šuplíku napsanou druhou řadu.

Bez vědomí (na HBO GO od 17. listopadu)

Po Hořícím keři a Pustině uvede HBO Europe další ambiciózní český projekt, tentokrát z prostředí tajných služeb. Bez vědomí začíná v říjnu 1989, kdy se houslistka Marie (Táňa Pauhofová) a její politicky angažovaný manžel Viktor (Martin Myšička) po 12 letech vracejí z londýnského exilu. Možná to ale byla chyba, neboť se o Viktora začne zajímat jak komunistická Státní bezpečnost, tak třeba britská ambasáda. Šestidílný seriál, který bude na výročí sametové revoluce k dispozici kompletní, je televizním scenáristickým debutem Ondřeje Gabriela a vznikl v režii známého reklamního tvůrce Ivana Zachariáše.

Servant (na Apple TV+ od 28. listopadu)

Asi nejtajemnějším seriálovým titulem podzimu je nová noční můra z hlavy M. Night Shyamalana, tvůrce Šestého smyslu nebo Znamení. Mysteriózní Servant má sledovat rodiče, kterým tragicky zemře malé dítě. Žal matky je tak velký, že se pár rozhodne pořídit extrémně realistickou panenku jako formu terapie. Žena se o ni začne starat, jako kdyby byla skutečná, a dokonce si na její hlídání najme chůvu. To ale asi neměla dělat. „Nemáte tušení, co jste si pustili do domu,“ říkal v první ukázce pouštěné vybraným novinářům Rupert Grint, který hraje bratra zoufalé matky. Shyamalan láká na 10 třicetiminutových epizod, které prý budou náladou připomínat jeho nedávný snímek The Visit, který fúzoval hrůzu s humorem. A v hlavě už má prý celou mytologii pro několik dalších sezon.

Zaklínač (na Netflixu od 17. prosince)

Fantasy povídky polského spisovatele Andrzeje Sapkowského se zejména v Evropě těší kultovnímu statusu. Netflix se je teď pokusí přetavit v seriál, který by dost možná mohl napodobit úspěch Hry o trůny. V příbězích od Sapkowského jsou zaklínači obávanými bojovníky, smyslem jejichž existence je zabíjení upírů, bazilišků, vlkodlaků a dalších monster ohrožujících fantasy středověkou společnost. V posledním záběru v traileru ostatně za Geraltem (Henry Cavill) vylézá z vody obří pavouk. V upoutávce nicméně zazní, že „nejhorší monstra jsou ta, která sami stvoříme“. Bělovlasý mág totiž bude čelit i lidem, které chrání a mezi nimiž se netěší velké oblibě. Osm padesátiminutových epizod se točilo hlavně v Maďarsku a Cavilla trénoval Slovák Vladimír Furdík (Noční král z Hry o trůny). Na Netflixu by se série měla objevit s českými titulky.