Americký fastfoodový řetězec Wendy’s v úterý oznámil ambiciózní plány na postupnou expanzi do stovek restaurací po Evropě během příštího desetiletí. Kromě Česka, s nímž počítá do první vlny, se chce zaměřit na Španělsko, Portugalsko, Francii, Irskou republiku, Severní Irsko, Rumunsko a Polsko. Mimo domovské Spojené státy zatím působí od roku 2021 jen ve Velké Británii.
Michael Clarke, managing director Wendy’s pro Evropu, Česko označil za ideální základnu pro expanzi řetězce po Evropě. Podle něj je to díky silnému tuzemskému trhu, geografické poloze a také tradici fastfoodů. I proto je Česko v první vlně zahraniční expanze.
„Motivoval nás také velmi pozitivní ohlas nedávné akce na velvyslanectví USA v Praze, kde se nám již hlásili první zájemci o franšízu v Česku,“ vysvětlil Clarke. „A určitě budeme rádi, když se nám ozvou i další lidé a firmy, kteří s námi budou chtít spolupracovat a v Česku provozovat restaurace pod naší značkou,“ pobídl.
Podle plánů chce také Wendy’s do konce roku v Británii provozovat až padesát restaurací, do budoucna na čtyři stovky.
Ačkoli je Česko v první vlně, v současnosti jednání pokročila nejrychleji v Irsku a Rumunsku. Tam firma podepsala dvě nové smlouvy s franšízanty a první restaurace zřejmě otevře už příští rok. Podle vyjádření ale aktivně nabírá franšízanty na všech zmíněných evropských trzích.
Zahraniční trhy pro Wendy’s do roku 2025 představují sedmdesát procent expanze značky. Kromě domovských USA a Británie provozuje ve třiceti zemích světa přes sedm tisíc poboček.
Na začátku druhého největšího amerického fastfoodového řetězce a třetího největšího na světě je česká stopa. John Havlicek, Američan českého původu, do firmy svého přítele Davea Thomase v jejích počátcích v 70. letech výrazně investoval. Pomohl tak firmě v růstu v jejích začátcích. Legenda basketbalových Boston Celtics také třicet let část restaurací sama provozovala.