Stav 40:30 v posledním setu, Martina Navrátilová na podání. Ten míček mohl celou hru zkomplikovat, anebo taky Čechoameričanku v roce 1987 poosmé poslat na trůn tenisového Wimbledonu.

Stefi Graf tu ránu odvrátila, ale jen do sítě, musela se smířit s druhým místem a jako upomínka dalšího úspěchu slavné hráčky z Prahy letos vzniklo cosi unikátního. Luxusní limitovaná edice hodinek s něčím, co neobsahují žádné jiné – kouskem vítězného výpletu.

Za nápadem stojí Keeran Janin, mladý tech podnikatel z Bruneje, který žije v Silicon Valley. Je zakladatelem MeSixty, softwarové společnosti soustředící se na aplikace, a v šílených nápadech se skoro vyžívá. A ten poslední přišel, když čekal na Australian Open v šatnách na kamaráda, který ten den hrál svůj zápas.

hodinky

Na každý turnaj smí hráč použít od pěti do deseti raket, ale před každým duelem se vyplétají nově. A staré struny se vyhazují do koše.

„Tehdy jsem si řekl: Aha. Pro hráče je to jen výplet, ale pro fanouška jako já cennost v hodnotě diamantů. A možná ještě vzácnější,“ srovnával Janin. „Umístit něco takového do hodinek by dokázalo inspirovat jako nic jiného. Pomyslel jsem si, že by to byl skvělý start našeho brandu.“

7-measures-string-from-Bancroft-racquet-Avantist-Legend-Series-Martina-Navratilova-1987

Pustil se do spolupráce se švýcarskými hodináři, první kolekci pojmenoval Avantist Legend Series a hodinek se jménem Martina Navrátilová vzniklo 30 kusů. Představili je symbolicky během letošního Wimbledonu, tedy 30 let po osmém a předposledním vítězství slavné hráčky na londýnské trávě.

Janin má navzdory svému IT vzdělání taky zkušenosti z práce s drahokamy a šperky, kterou dělal jako brigádu při studiích. A v tomto projektu všechny své vášně zkombinoval v jediném předmětu, hranatém, kombinujícím titan i ocel a… drahém. Jedny hodinky stojí osm tisíc liber, takže asi 240 tisíc.

9-Avantist-Legend-Series-Martina-Navratilova-1987-case-back

Není divu, že inspirací pro první ze série exkluzivních časoměřičů se stala právě Navrátilová. Jen pro pořádek – triumf v roce 1987 nad Stefanie Graf se zrodil po setech 7:5 a 6:3 a byl jedním ze střípků dominance pražské rodačky.

Ta se na prvním místě světového žebříčku ve dvouhře udržela 332 týdnů, 237 týdnů vládla ve čtyřhře, a je tak jedinou hráčkou, která oběma žebříčkům současně vévodila 200 týdnů.

„Ona je inspirací a modelem pro generace lidí, proto je naší první ambasadorkou,“ vysvětlil zakladatel společnosti Janin a dodal, jak dokážou tyhle hodinky motivovat: „Často nervózně co chvíli hledíte na své zápěstí a hodinky Avantist vám pokaždé připomenou: Pokud Navrátilová dokázala všechno tohle, můžu i já. Je to, jako by stála vedle vás a říkala: Tak do toho.“