Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 183 procent na šest miliard jüanů, to je v přepočtu zhruba 18,8 miliardy korun. Těžil z nižších nákladů na součástky a také ze zlepšení provozní efektivity. Firma to v pondělí uvedla ve svém sdělení.

Tržby podniku, který je třetím největším výrobcem smartphonů na světě, se zvýšily o šest desetin procenta na 70,9 miliardy jüanů, to je v přepočtu zhruba 220 miliard korun.

Firma v tržbách překonala odhady. Analytici podle společnosti LSEG předpokládali, že tržby za čtvrtletí dosáhnou 70,2 miliardy jüanů, necelých 220 miliard korun.

Odbyt chytrých telefonů se meziročně zvýšil o čtyři procenta na 41,8 milionu kusů. Tržby v segmentu chytrých telefonů se však o dvě procenta snížily a dosáhly 41,6 miliardy jüanů, v přepočtu 130 miliard korun, především kvůli poklesu průměrné prodejní ceny.

Výzkumná společnost Canalys uvádí, že celosvětový odbyt chytrých telefonů ve třetím čtvrtletí klesl o 1,1 procenta. Firma Xiaomi si udržela třetí místo mezi největšími výrobci s podílem na trhu 14,1 procenta.

Tržby v segmentu označovaném internet věcí a životní styl se zvýšily o osm a půl procenta. Podpořila je poptávka po tabletech, robotických vysavačích a chytrých domácích spotřebičích.

Společnost Xiaomi také investuje do sektoru automobilů, aby se nesoustředila pouze na smartphony. Výrobu svého elektromobilu SU7 pro masový trh se podle čínských médií chystá spustit v prosinci, odbyt plánuje zahájit v únoru příštího roku.