Brněnská Y Soft Corporation loni na tržbách překonala miliardu korun. Tržby technologické společnosti, spravující a digitalizující přes dvacet let tisk, se dokonce vyhouply historicky nejvýš.

„Za loňský fiskál jsme se v tržbách dostali znovu nad miliardu korun, vyjádřeno v eurech jsme měli dokonce rekordní rok,“ říká pro Forbes zakladatel a majitel Y Soft Corporation Václav Muchna. Obrat jí v loňském fiskálním roce končícím červnem meziročně vzrostl o čtyřicet dva procent na 43,3 milionu eur, v přepočtu 1,05 miliardy korun.

Y Soft se nad miliardu podíval po čtyřech letech. Při posledním rekordu z předcovidového roku 2019 se tržby vyšplhaly na 41,3 milionu eur. Příjmy přitom brněnská firma zvyšuje i svými vedlejšími projekty.

Jedním z nich je i prodej či pronájem vlastních robotů, kteří během covidových karantén nahrazovali v kancelářích vývojáře z masa a kostí a pomáhali jim testovat funkce tiskáren na dálku.

Roboti Y Soft AIVA v brněnských kancelářích firmy testují tiskárny | Foto Tomáš Škoda

Řešení zaujalo i světové firmy: posledním příkladem je technologický gigant HP, kterému Y Soft na jaře vystavěl podobnou robotickou laboratoř pro vzdálený vývoj.

Spuštěná je od května a funguje v ní armáda dohromady pětačtyřiceti robotů z Brna vybavených umělou inteligencí a počítačovým viděním. HP tak může testovat všechny modelové řady tiskáren odkudkoli na dálku.

K dispozici je webový portál, přes který si lze tiskárny rezervovat a vzdáleně je pomocí ramen Y Soft AIVA ovládat stejně jako člověk. „Cena zakázky pro HP výrazně přesahuje milion dolarů,“ dodává Václav Muchna, podle jehož dosavadních zkušeností zvládne takové řešení uspořit více než polovinu přímých nákladů.