Německému výrobci sportovní obuvi a oblečení Adidas loni klesl zisk z běžné činnosti o 83 procent na 254 milionů eur, bezmála šest miliard korun. Firma se potýkala s vysokou inflací a problémy v Číně, kvůli obviněním z antisemitismu pak zrušila spolupráci s rapperem Kanyem Westem.

Adidas to uvedl ve svém středečním sdělení a dodal, že letos by mohl zaznamenat první celoroční ztrátu za 30 let. Firma také sníží dividendu.

Hrubá marže klesla o 3,4 bodu na 47,3 procenta. Tento ukazatel měří ziskovost firmy, obecně je to hrubý zisk jako procentní podíl na tržbách.

Adidas navrhuje vyplatit za loňský rok dividendu 0,70 eura na akcii. V předchozím roce činila dividenda 3,30 eura za akcii.

Firma se stále vypořádává s následky ukončení partnerství s Westem, které přineslo lukrativní řadu tenisek Yeezy. Od 1. ledna firmu vede Björn Gulden, podle nějž se Adidas musí znovu zaměřit na svou hlavní činnost. Firmu podle ředitele čeká přechodový rok, než se v dalších letech vrátí k zisku.

Adidas uvedl, že se stále rozhoduje, co udělá se zásobami neprodaných bot Yeezy. Ukončení spolupráce s rapperem Westem firmu ve čtvrtém čtvrtletí stálo 600 milionů eur na tržbách, boty Yeezy by letos odhadem vynesly 1,2 miliardy dolarů.

„Zdá se, že rozhodnutí založená na etice a morálce jsou pro trhy stále druhořadá a společnosti nezbývá než se ‚přizpůsobit, nebo zemřít‘, aby zůstala konkurenceschopná a dlouhodobě udržitelná,“ komentuje pro Adidas nepříznivou situaci Gabriel Debach, analytik trhu společnosti eToro.

Kromě Westa se firma loni předčasně rozloučila s generálním ředitelem Kasperem Rorstedem. Jeho odchod Adidas podle výroční zprávy vyjde téměř na 16 milionů eur.