Jeden z nejnadějnějších českých startupů současnosti, společnost Yieldigo, která na základě velkých dat pomáhá obchodníkům určovat ceny zboží, zahajuje výraznou ofenzivu v Rusku. Získala na to do svých řad klíčovou posilu: Pavla Tománka, jenž sedm let působil jako šéf provozu (COO) největších ruských obchodních řetězců, jako je O’KEY Group, X5 Retail Group a Lenta.

„Můžeme se opřít o Pavlovu nebývalou kredibilitu v Rusku a dokonalou znalost trhu. Bude tam mít na starosti růst a naši další expanzi,“ uvedl pro Forbes David Klečka, šéf a spoluzakladatel Yieldiga, jenž se letos dostal do našeho výběru 30 pod 30, tedy mezi třicítku talentovaných Čechů z různých oborů.

Pavel Tománek pracoval v největších ruských obchodních řetězcích. | Foto Yieldigo

Pavel Tománek před svých ruským působením pracoval jako regionální šéf ČR pro Tesco a svou kariéru v retailu začal v roce 1998 v Makru.

„Setkal jsem se několikrát se zakladateli Yieldiga Davidem Klečkou, Radimem Dudkem a Jirkou Psotou a byl jsem nadšený z jejich platformy, která využívá umělou inteligenci v retailu. V Rusku je navíc po inovativních řešeních velká poptávka. Co se na Západ od našich hranic vyvíjelo desítky let a u nás implementovalo roky, v Rusku může být zavedeno během pár měsíců,“ říká Pavel Tománek.

Yieldigo v Rusku tvoří firemní infrastrukturu, má několik prvních zákazníků a pilotních projektů. Cílem je proniknout do největších řetězců.

Firma je každopádně v růstové fázi. „Víme, že budoucnost patří velkým. Jsou dvě možnosti – buď se velkým stanete, nebo se spojíte s nějakým industry partnerem,“ uvedl před časem pro Forbes David Klečka, jinak absolvent jaderné fakulty pražského ČVUT.