Pokud si vyčítáte každovečerní vyhledávání filmů nebo seriálů na… (jméno své oblíbené streamovací platformy si dosaďte), pak pro vás máme lék, který vyléčí všechny vaše prokrastinační choutky. A nejedná se o žádné bezduché placebo.

Místo Netflixu, HBO Max, Disney+ a dalších služeb si občas naordinujte YouTube. Ten podle aktuálních dat společnosti GroupM v Česku sleduje 6,2 milionu uživatelů denně, oproti tomu Facebook o celý milion méně, Instagram pak sleduje 3,6 milionu uživatelů.

A že je na nejnavštěvovanější české sociální síti co sledovat. Na YouTube jeho tvůrci z řad obyčejných lidí i profíků denně nahrávají 3,7 milionu videí, rovnajících se přibližně 271 330 hodinám videoobsahu. Může se tedy lehce stát, že se v téhle gigantické kupě sena jehla ztratí velmi rychle.

Vybrali jsme proto pro vás několik kvalitních kanálů, u kterých můžete relaxovat bez výčitek. Při jejich sledování se totiž vždy něco zajímavého dozvíte i naučíte. Ať už jde o lekci pečení, vaření, nebo rekonstrukci francouzského chateau.

Claire Saffitz x Dessert Person

Claire Saffitz je ve anglosaském kulinárním světě pojem. A není divu proč. Její recepty jsou možná trochu složitější, ale pokud vás pečení baví, oceníte laťku, která je nastavena velmi vysoko. Kromě praktických rad, co při pečení dělat a co nedělat, vám Claire vysvětlí i základní know-how.

Zamilujete si ji ale z úplně jiných důvodů. Je občas chaotická, něco zapomene nebo jí dort nevyběhne tak, jak čekala. A nestydí se za to. Někdy se prostě něco nepovede tak, jak jsme si představovali – a v kuchyni to platí dvojnásob.

How to Renovate Your Castle

Anna Bewley Mayrhofer s manželem Philippem Mayrhoferem rozjeli YouTube kanál vlastně tak náhodou. Ona je Britka, která ještě nedávno pracovala jako ilustrátorka pro haute couture sekci francouzského módního domu Balmain, a on je německo-italský filmař. Když společně koupili polorozpadající se zámeček v Normandii, rozhodli se, že rekonstrukci zdokumentují. Jen tak, sami pro sebe.

Pak ale nahráli první video na YouTube kanál Jak zrekonstruovat zámek (a nezabít při tom svého partnera) a fanoušci se den po dni zformovali ve vcelku solidní základnu 350 tisíc sledujících.

Každý týden můžete Annu s Phillipem sledovat, jak vkusně rekonstruují další část zámku a jeho zahrady. Jak z nuly rozjíždí úspěšný byznys a ubytování pro hosty. A jako bonus se zvládají starat o dvě malé dcery. Nejlepší část? Philippův humor a Annina neuvěřitelná preciznost.

Life Skills With Rajiv

Plánujete pozvat na domácí party pár přátel a chcete se předvést? Rajiv vám poradí, jak prostřít stůl, vyleštit příbory, a vůbec vám zodpoví všechny otázky ohledně moderní etikety v 21. století. Kam se hrabe Ladislav Špaček.

Rajiva byste asi nejlépe popsali slovy renesanční člověk. Vystudoval dějiny umění, věnuje se interiérovému designu, ale předvede vám i kaligrafii. Třeba proto, abyste mohli nadepsat pozvánky na party. Jeho kultivovaný projev a lehkost, s níž se dělí o životem nabyté znalosti, působí doslova jako balzám na duši.

Museum od Modern Art

Pokud milujete (nejen) moderní umění nebo byste rádi rozšířili své znalosti, není lepší kanál než oficiální stream slavného newyorského muzea MoMA.

Až vás přestane bavit pouze sledovat barevný svět umělců a jejich děl, můžete sami sáhnout po štětci. Pořad In the Studio je totiž přesně pro ty, které doma nebaví koukat se na bílé stěny. V něm se s kurátorem, malířem a historikem umění Coreym D’Augustinem naučíte, jak malovat jako Pablo Picasso, Yayoi Kusama nebo Jackson Pollock.

Emma Chamberlain

Emma je star. Miluje ji americký Vogue, je ambasadorkou značky Louis Vuitton a na filmový festival v Benátkách ji pozval sám Cartier. Jednoduše řečeno, tahle holka už dávno není jen tak nějaká youtuberka, ale nová IT girl. Své slávě ale vděčí primárně YouTubu. Obsah jejích videí byl vždycky tak trochu jiný od ostatních vrstevníků. Své fanoušky si získal hlavně originálním střihem, tempem i upřímností, díky níž vaše všemi filtry oprýskané mozkové buňky zažijí nirvánu.

V posledních měsících Emma zpomalila tempo a místo každodenních aktivit postuje videa ze svých cest. Jak jejím pohledem vypadá New York, Paříž nebo třeba zmíněné Benátky?

Thomas Flight

Pokud se řadíte mezi filmožrouty, tenhle kanál si zamilujete. Na rozdíl od mnohých totiž nejde o filmové recenze, ale o detailní studii režijních i scenáristických stylů. Tomas Flight vám zábavnou formou do hloubky představí jednotlivá filmová díla. A vy si pak budete moct své oblíbené snímky pustit znovu – a co víc – uvidíte je naprosto novýma očima.

Hit the Kitch witch Molly Baz

Molly je ze stejného těsta jako Claire. Taky to byly původně kolegyně v americkém magazínu Bon Appétit. I Molly se vydala vlastní cestou a založila si úspěšný YouTube kanál, kde na rozdíl od Claire učí vařit.

Její neohrané recepty, ale i styl videí, v nichž si do kuchyně občas pozve manžela, kamarády nebo třeba svého jezevčíka, vás budou bavit svou neformálností, ale zároveň jsou na vysoké profesionální úrovni. Tahle holka prostě ví, co dělá. A jako bonus skvěle vaří.