skip to main content
Apple

Z 350 miliard na dva biliony. Tim Cook vede Apple ke hvězdám, přitom mu mnozí nevěřili

2 minuty čtení

Když po zesnulém duchovním otci Applu Stevu Jobsovi přebíral v létě 2011 vedení firmy s tehdejší tržní kapitalizací 350 miliard dolarů Tim Cook, provázelo jeho nástup mnoho skepse. Tu zřejmě už definitivně odboural milníkem, kdy se Apple stal první americkou firmou, jejíž hodnota přesáhla dva biliony dolarů, tedy zhruba 44 bilionů korun.

Stalo se tak během včerejšího dne, ačkoli ke konci obchodování akcie mírně povolily a sestoupaly z ceny 466,77 dolaru, čímž Apple z dvoubilionového milníku přepadl.

Reklama

I tak jde každopádně o symbolickou hranici, která do jisté míry dokazuje, že Cookův plán – přetvořit Apple z hardwarové firmy na softwarovou – náramně zafungoval. Právě segment služeb, kam spadá vše od App Storu, iCloudu až k Apple Pay, už firmě kvartálně generuje více tržeb než počítače Mac nebo iPady a náramně roste.

Hranici jednoho bilionu tržní kapitalizace přitom výrobce iPhonů překonal teprve před dvěma lety, ale jen letos si jeho akcie připsaly již téměř 60 procent. Applu, jehož akcie se začátkem roku prodávaly zhruba za 300 dolarů, se podařilo zvládnout uzavření svých čínských továren, které vyrábějí oblíbené chytré telefony, i kamenných prodejen.

Zákazníci ovšem neměli problém se ve věci nákupu svých milovaných zařízení přesunout na internet a na zahnání nudy hojně nakupovali notebooky či tablety.

Reklama
Aktuální vydání magazínu

Firma z Cupertina tak vykázala velmi dobré hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, kdy dosáhla tržeb ve výši téměř 60 miliard dolarů, což představuje meziročně 11procentní narůst. S pozitivním sentimentem a rostoucími akciemi se právě CEO Tim Cook podle Bloombergu, který zohledňuje jeho téměř 850 tisíc akcií i plat, zařadil mezi dolarové miliardáře.

Poslední den letošního července Apple srazil z trůnu nejhodnotnějších firem světa saúdskoarabskou ropnou společnost Saudi Aramco, což byl opět symbolický milník a vítězství nového byznysu nad starým.

Podle agentury DPA je ale dosažený rekord také známkou současného extrémního přecenění technologických akcií. To vyvolal přetlak volných peněz na finančních trzích způsobený politikou americké centrální banky (Fed), která se tak snaží povzbudit ekonomiku postiženou koronavirovou krizí a soustavně pumpuje do trhů další peníze.

Dvoubilionovému ocenění na burze se nicméně pomalu začínají blížit i američtí konkurenti Applu, společnosti Microsoft a Amazon. Dnes je trhy oceňují na 1,6, respektive 1,65 bilionu dolarů.

Reklama
Reklama