Na žádné jiné téma vyjma cen ropy snad aktuálně nevzniká tolik finančních memů. Ve Spojených státech řádí koronavirová pandemie, nezaměstnanost je na nejvyšší úrovni od velké hospodářské krize 30. let a ropa se obchodovala v záporu.
A hádejte co – na kapitálových trzích je vesměs zeleno. Alespoň tedy na první pohled.
Hlavní tržní benchmarky za poslední měsíc vesele stoupají a grafy S&P 500, Nasdaqu i Dow Jonesu vypadají, jako by pandemie ani neexistovala a Amerika se neblížila k hranici milionu nakažených.
„Trhy mají euforii z injekce Fedu. Úplně ignorují data,“ odůvodňuje růst Kateřina Zychová z Verdi Capital. „Odpověď hledejme v činnosti centrálních bank,“ přitakává Martin Burda ze Sirius Investments.
Je fakt, že monetární a fiskální stimuly jedou za oceánem na plné obrátky. Fed ve velkém nakupuje cenné papíry, tlačí úrokové sazby k nule nebo přímo půjčuje velkým korporacím. Sněmovna reprezentantů ve čtvrtek schválila další balíček ve výši 484 miliard dolarů na pomoc malým a středním podnikům, čímž se vládní pomoc dostala přes hranici tří bilionů.
Vládu a Fed ale nelze hledat za vším – akciové indexy jsou mnohdy vzhůru taženy firmami vycházejícími z pandemie vítězně. „Nasdaq overperformuje, jelikož Amazon a Netflix těží z krize,“ podotýká Zychová.
Moloch e-commerce zažívá během pandemie bezprecedentní nárůst objednávek, nabírá tisíce nových lidí, aby mohl balíčky doručovat, a jeho akcie za letošek připsaly 30 procent. Netflix má za sebou rekordní čtvrtletí s nejsilnějším nárůstem nových předplatitelů, jichž přilákal bezmála 16 milionů.
A proč je Netflix v tomto kontextu vypovídající? Jeho tržní kapitalizace se blíží 200 miliardám dolarů, zatímco firmy, které zaměstnávají kupříkladu desetkrát více lidí, jsou valuovány mnohdy jednotkami miliard. To jsou ty společnosti jako United Airlines nebo třeba Macy’s, o nichž by se dalo říci, že současný stav ekonomiky odrážejí mnohem lépe, avšak jejich relevance na kapitálových trzích je oproti Netflixu minimální.
„Zdaleka neplatí, že se vše vrátilo do normálu,“ tvrdí Jan Hájek z fondu Top Stocks. „Jistě, v S&P 500 je Amazon, Apple či Facebook. Jsou tam ale také podniky napojené na turismus či letectví. Nebo retail… Když zkrátka jdete o úroveň níž, najdete firmy v problémech,“ upozorňuje Hájek.
Investoři se vesměs shodují, že nemusíme být z nejhoršího venku. Martin Burda předpokládá, že na konci roku budou akcie na nižší úrovni, než je tomu dnes. Podle Kateřiny Zychové budou potenciálním spouštěčem výprodeje další kvartální výsledky.
Šéf Raiffeisen Investiční společnosti Jaromír Sladkovský to vidí obdobně a očekává zajímavé, byť pozvolnější, poklesy cen. Sladkovský tvrdí, že ekonomické dopady pandemie, které se ukážou až s odstupem, nemusí být plně zohledněny na trhu. „Historie zároveň ukazuje, že monetární a fiskální stimuly jsou jen krátkodobé a skutečné ekonomické faktory cenu akcií nakonec doběhnou,“ zamýšlí se.
Akciové trhy, jak známo, neodrážejí současný stav, ale spíše vyhlídky – a zdá se, že úvodní panika opadla. Tento ekonomický indikátor, často spolehlivý, však může být zakalený mlhou jakési kolektivní nevědomosti.
Více než kdy jindy tak platí slova, jež si vyměnily dvě hlavní postavy ve filmu Vlk z Wall Street:
„Nobody knows if a stock is going to go up, down, sideways or in circles. You know what a fugazi is?“
„Fugayzi, it’s a fake.“