Je to ohromné klišé, ale také fakt – s každou krizí přicházejí příležitosti.

Akciové trhy z pochopitelných důvodů oslabily na dlouho nevídané úrovně a pondělní obchodování, stimulům od Fedu navzdory, přineslo například pro index Dow Jones nejhorší nárazový propad v historii.

Ve středu se pro změnu Dow propadl dokonce na úroveň, kterou pamatujeme z dob prezidentství Baracka Obamy, vytahujícího ekonomiku z krize roku 2008.

Současná situace si už začíná říkat o pečlivý „stock picking“, proto přinášíme desítku titulů, na něž se podle předních českých investorů v těchto dnech vyplatí zaměřit.

Avis (event. Hertz)

NASDAQ: CAR

Při minulé krizi se všichni domnívali, že je bankrot nemine. Půjčovna aut Avis se tou dobou obchodovala na 40 centů za akcii. Do pěti let ovšem stála 40 dolarů, tedy stonásobek. V Avisu zkrátka prodloužili periodu obnovy vozového parku a pár let půjčovali v průměru starší auta, což náramně pomohlo jejich cash flow a díky tomu přežili.

V současné krizi akcie spadly z důvodu prudkého propadu turismu a obchodních cest. Když však bude epidemie dále eskalovat, pojedete autobusem či vlakem, nebo si raději půjčíte auto?

Je to investice velmi spekulativní, ale potenciálně velmi zisková.

Autor tipu: Martin Burda, Sirius Investments

Comcast

NASDAQ: CMCSA

Největší poskytovatel internetu a druhý největší poskytovatel placené televize v USA. Televizní kanály poskytuje i na území Evropy prostřednictvím dceřiné firmy Sky.

Comcast má velmi odolný byznysmodel, rozumné zadlužení a širokou diverzifikaci. Pandemií jsou zasaženy zábavní parky a filmová studia Universal, ty ale tvoří méně než 10 procent EBITDA společnosti. V případě americké karantény lze naopak očekávat vyšší sledovanost televize a vyšší poptávku po kvalitním internetovém připojení.

Navzdory tomu, že byznysmodel společnosti je velmi defenzivní, se akcie Comcastu propadly ze svého vrcholu o více než 20 procent, což lze považovat za dobrou nákupní příležitost.

Autor tipu: Jakub Skryja, fond VAULT, Art of Finance

Alibaba

NYSE: BABA

Tady je to poměrně přímočaré – Alibaba profituje z čínské „COVID-19 recovery story“. Kromě elektroniky a svého základního byznysu se soustřeďuje také na dodávku potravin až domů.

Dobrým defenzivním titulem poté může být americký T-Mobile.

Autorka tipu: Kateřina Zychová, Verdi Capital

UYG – ProShares Ultra Financials ETF

NYSEARCA: UYG

Tento fond investuje do veřejně obchodovaných akcií finančních institucí v USA. Existuje od ledna 2007, prošel si krizí po roce 2008 a využívá dvojnásobnou finanční páku. Dá se očekávat, že v horizontu tří let má potenciál vrátit se na nedávné pozice – Trumpova administrativa se bude snažit poskytnout ekonomice výrazné pobídky, které nastartují ekonomický růst ve volebním roce. To povede k růstu sazeb a růstu zisků ve finančním sektoru.

V dlouhodobém horizontu bych též úplně nezatracoval problémy zmítanou společnost Royal Caribbean Cruises.

V současné chvíli bych každopádně rozložil jakoukoli investici v čase po dobu minimálně několika týdnů.

Autor tipu: Jaromír Sladkovský, Raiffeisen investiční společnost

Visa, Apple, Tesla

NASDAQ: AAPL

Visa a Apple jsou stabilní a pěkně rostoucí firmy s nízkou mírou rizika, které vlivem paniky ztratily zhruba 35 až 40 procent hodnoty.

Tesla je panice vystavena mnohem více a nyní je na polovině své původní hodnoty. Je to mírně rizikovější titul, který skýtá velký potenciál nárůstu brzy po uklidnění situace.

Autor tipu: Ondřej Tomek, investor

Microsoft, Shopify, Slack

NASDAQ: MSFT

Výše zmíněné pozice držím, kdežto v této trojici postupně pozice buduji. Slack sleduji už dlouho a hledal jsem vhodnou příležitost k nákupu, kterou současné propady poskytly.

Microsoft je silná stálice krásně profitující na rozvoji cloudu a Shopify pěkně postavená platforma, která bude hrát větší a větší hru na poli e-commerce. Obecně odhaduji, že se situace „vizuálně“ zklidní na podzim, ale to už bude na nákupy pozdě.

Autor tipu: Ondřej Tomek, investor

Gilead Sciences

NASDAQ: GILD

Americká biotechnologická společnost a její lék Remdesivir, původně vyvinutý k léčbě eboly, se nyní skloňují všemi směry. Buzz nastartovala Světová zdravotnická organizace, jejíž představitel se před pár týdny vyjádřil v tom smyslu, že Remdesivir je podle WHO s koronavirem schopen bojovat.

Titul reagoval prudkým pohybem vzhůru, a pokud se účinnost léku vůči agresivnímu viru v následujících měsících potvrdí (klinické studie už jsou v pozdních fázích), akcie vystřelí, a vsadit si tak může každý.

Autor tipu: téměř každý

Upozornění: Článek neslouží jako investiční doporučení. Forbes ani respondenti nenesou žádnou odpovědnost za rozhodnutí učiněná na základě výše uvedeného textu. Veškeré grafy ukazují vývoj titulů za posledních pět let.