skip to main content
Breaking News

Z Británie a USA bez zábran. EU dnes zveřejní svůj „green list“

Evropská unie dnes oznámí, které země se dostaly na seznam zemí, jejichž občané budou moct v létě přicestovat z jiných než nezbytně nutných důvodů. To dává naději především profesionálů, kteří pracují v oblasti cestovního ruchu, kteří by tak pomalu mohli začít přijímat rezervace na letní měsíce.

K diskusi o návrhu Evropské komise, který chce zrušit omezení pro země mimo EU s vysokou mírou proočkovanosti, se velvyslanci při EU sejdou dnes. Očekává se, že rozhodnutí bude ve čtvrtek formálně přijato ministry EU. Zatím však neexistují žádné podrobnosti o datu, od kterého by mohlo začít cestovat, uvádí The Telegraph.

V současné době mohou do Evropy přicestovat pouze občané zemí, jejichž míra infekce je nižší než 25 případů na 100 000 obyvatel. To se ale pravděpodobně změní a dojde k rozšíření i na země s méně než 100 případy na 100 000 obyvatel. To by znamenalo, že by byl povolen vstup turistů ze Spojeného království (44/100 tis.) a USA (35/100 tis.)

Reklama

Předpokládá se, že by cestování bylo možné s využitím digitálního, takzvaného zeleného certifikátu (Britové by mohli použít také aplikaci NHS) ke stahování cestovních dokladů včetně potvrzení o očkování. Takový digitální certifikát platný pro celou EU bude připraven do poloviny června.

Naopak ti, kteří zatím očkováni nebyli, budou moct cestovat s negativním výsledkem testu Covid-19, který si stáhnou před cestou. Pro občany zemí na tomto seznamu by tak nebyla nutná karanténa.

Turistům ze zemí mimo Evropskou unii je v současné době otevřena jen hrstka zemí. Portugalsko, která je jednou z nich, se Britům otevřelo v neděli v reakci na vlastní zařazení na britský seznam dvanácti bezpečných zemí.