Mohla z ní být ministryně zahraničí, místo toho má firmu, která vyrábí povlečení. „A je to skvělé,“ pochvalovala si Terezie Täubelová, zakladatelka Marieli, na setkání nejvlivnějších žen Česka.

Cesta to nebyla nijak přímá nebo plánovaná. „Potkalo se několik věcí najednou. Porodila jsem prvního syna a řešila, v čem spím,“ vzpomínala na galavečeru v Mariánských lázních, jak si postupně začala zjišťovat, kde a jak se povlečení vyrábí, z jakých materiálů a jakými technologiemi.

Dopisovala si s textilkami ze světa a nechávala si posílat vzorky, až byla zavalena spoustou různého ložního prádla. Posun k podnikání ale přinesla až tragická událost.

„Umřel mi nečekaně táta a já dost nechtěně zdědila nějaké peníze. A říkala si, že by bylo fajn z té hrůzy, šoku a neštěstí vykřesat něco hezkého,“ popisovala absolventka mezinárodních vztahů a ekonomického rozvoje na Columbijské univerzitě v New Yorku svůj přestup od diplomacie k budování firmy s prémiovým povlečením. 

„Navíc mi došlo, že tohle už v naší rodině bylo. Moje babička měla povlečení, které jí darovala její maminka ke svatbě v roce 1945, s vyšitým monogramem,“ vysvětlila podnikatelka. Nešlo přitom o povlečení ledajaké, ale z obchodu její prababičky Marie Líkařové – ženy, která by měla být podle Täubelové na obálkách Forbesu.

„Na přelomu století vzala dvě děti a manžela a přestěhovala je z vesnice ve východních Čechách do Prahy, kde vybudovala neuvěřitelný obchod právě s ložním prádlem a domácím textilem,“ vyprávěla žena, která své prababičce vzdává hold názvem firmy, zkracující prababiččino jméno.

Poslouchej!
Vydání Forbesu Poslouchej!

Podobně, jako tomu bylo u dávného povlečení s monogramem, začala Marieli nabízet nejen prémiové ložní prádlo, ale i možnost doplnit ho o výšivku na přání. Tahle služba se podle Täubelové ujala a kromě monogramů si lidé nechávají vyšít na polštář třeba i verše. „Často vyšíváme Skácela,“ poznamenala na galavečeru.

Nejen s verši, ale i ložním prádlem šitým v Česku se s Marieli trefila. „Od vymrzlé garáže, kde jsme začínali, jsme se dost posunuli a nedávno otevřeli krásný showroom v pražské Maiselově ulici. To je pro mě velký milník,“ vyzdvihla žena, která ale s firmou nezůstala jen u ložního prádla.

Během krátké doby se z ložnice posunula i do koupelny: sortiment rozšířila o ručníky, u kterých opět nabízí výšivky na přání.  „Zase to vzniklo jako osobní potřeba. Mám tři děti, je nás doma pět a chci, aby všechny ručníky byly stejné – ale ne aby se někdo utíral do toho mého, takže každý máme vyšité své písmenko,“ popsala Täubelová.

Její firma nově nabídne také textil pro stolování a vedle nabídky chce rozšířit i dosah. Od příštího roku proto míří i na zahraniční trhy. Diplomacii i mezinárodní politiku už sice zakladatelka sleduje jen „zvenčí“, ale vnímá, že nás čekají pořádné výzvy.

„A na ně je důležité se pořádně vyspat,“ dodala před publikem nejvlivnějších žen Česka.