Ve skutečnosti jsou trvale upoutáni na lůžko, invalidní vozík nebo většinu roku tráví v domově seniorů. V mysli se teď ale mohli na pár chvil vydat na cesty do dalekých měst.

Pražsky Domov seniorů Chodov umožnil tento týden svým klientům výlety skrz virtuální realitu.

„Rádi zkoušíme nové věci, a jakmile se k nám dostane nějaká technologická novinka, nebojíme se ji hned otestovat,“ vysvětluje ředitelka domova Ilona Veselá.

Set pro virtuální realitu dodala domovu česká firma Kaleido v rámci pilotního projektu, ve kterém testuje prospěšnost VR pro seniory.

„V září letošního roku jsme rozeslali na čtyři desítky testovacích setů do domovů, léčeben dlouhodobě nemocných i rehabilitačních zařízení,“ popisuje zakladatel Kaleida Marek Háša.

Kaleido připravuje vlastní obsah šitý seniorům na míru, jako jsou například výlety po městech. V pozdější fázi chce VR sety distribuovat v sociálních zařízeních, která si službu předplatí. V pilotním testování je ale dodává jen za symbolickou cenu.

Senioři se zatím mohli podívat do belgických Antverp a nizozemského Haarlemu či k moři. A v testovacím provozu na začátku roku dokonce i na safari za slony. „V nejbližších dnech přibude do nabídky Karlštejn, Amsterdam, Český Krumlov nebo Šumava,“ prozrazuje Háša.

„Měli jsme velmi pozitivní ohlasy, senioři se otáčeli v lůžku i na křeslech tak, jako by procházka byla opravdu reálná. Je to velmi motivační, zvlášť pro lidi s fyzickým handicapem, které vjem rozpohybuje,“ doplňuje pracovnice domova.

Podle Veselé byla virtuální realita pro seniory příjemným zážitkem s pozitivním vlivem i na jejich duševní stav. „Po virtuálním výletu najednou začnou vzpomínat a vyprávět,“ líčí Veselá, „dodá jim novou chuť do života.“