Pro spoustu Čechů je to dodnes jen tvář, kterou před lety zahlédli, jak moderuje hitparádu Eso na Nově nebo tancuje jako křoví za Leonou Machálkovou. A dál už nic.

Jenže tohle všechno je minulost. Yemi Akinyemi Dele, jak zní jeho plné jméno, dnes vlastní firmu s obratem 40 milionů korun, radit si od něj nechá raperská hvězda Kanye West a do svého týmu ho zrovna láká i Madonna.

Stačí chvíli poslouchat jeho gejzír nápadů a vlastně vás to ani nepřekvapí.

Stejně jako mladé investory, umělce a podnikatele, před kterými v polovině března Yemi vystoupil jako jeden z hostů konference Young Leaders Program, kterou na Slovensku už potřetí pořádal pražský Aspen Institute. Jeho příběh tehdy v publiku hltal třeba i zakladatel Slevomatu Tomáš Čupr.

Aspen Young Leaders Program 2015

Yemi při své přednášce na Young Leaders Program, který organizoval Aspen Institute.

„Jo, jsem hrdý na to, co se nám podařilo, v životě by mě to totiž nenapadlo,“ usměje se plaše třiatřicetiletý muž. „Chtěl jsem se naučit tancovat, ale myslel jsem si, že budu muset dělat ještě něco jiného. Říkal jsem si, že se tím určitě neuživím.“

Uživí – a dobře. Žádný jiný Čech to nedokázal s tancem dotáhnout dál, a ještě kolem něj vytvořit dobře fungující byznys, který zaměstnává i dvě stovky lidí měsíčně. Poslechněte si Yemiho příběh. Je totiž plný inspirace a pak také toho, co nás ve Forbesu baví nejvíc – úspěchu. Jak to tenhle muž dokázal?

Jeho příběh začal v roce 1981 na libereckém sídlišti Pavlovice, kde se Yemi narodil české matce a nigerijskému otci. Černá pleť, začátek osmdesátých let, paneláky, dětství bez otce, který se vrátil do Afriky – asi si dovedete představit lepší start do života než tenhle.

IMG_0709a copy

V hvězdné společnosti. Kanye West, Kim Kardashian a Yemi.

Jenže Yemi to nevzdal. Na střední škole se vrhnul do aerobiku, rozjel kurzy, a dokonce i vlastní cestovní kancelář, která pořádala zájezdy k moři s aerobikem. A pak přišel tanec, první role v muzikálu Monte Cristo a založení vlastní taneční skupiny.

„Tanec byl tehdy v Česku hodně takový spartakiádní. Rychle naučit několik lidí nějakou sestavu, aby se nějak hýbali za zpěvačkou, a to je všechno. Nelíbilo se mi to, tak jsem si prostě založil vlastní skupinu,“ popisuje Yemi vznik své JAD Dance Company.

Za první větší vydělané peníze si koupil letenku do Los Angeles, kde si zaplatil lektora street dance, do toho přišla nabídka moderovat Eso, lidé ho začali poznávat a zakázky se hrnuly.

A v té době se také Yemiho byznys začal rozrůstat. „Obracely se na mě různé firmy, jestli bychom show neudělali i pro ně. A vždycky se mě ti lidé ptali: Nemohli byste vzít i nějaká světla? Došlo mi, že vlastně žádná nemáme, tak jsem založil firmu, která se stará o produkci,“ říká Yemi.

YemiAD_Kanye_West

První setkání Yemiho a Westa – natáčení klipu v Praze v roce 2010.

Když zase zjistil, že jeho tanečníci potřebují vydělávat víc, aby se mohli věnovat jen tanci, rozjel talentovou personální agenturu JAD People, která je začala nabízet dál, a dnes zastupuje přes 200 umělců.

„Začali jsme s jedním světlem a dneska je z toho úspěšný byznys v několika zemích,“ usměje se Yemi. Byznys, jehož roční obrat už dosahuje částky 40 milionů korun.

Na čem konkrétně Yemi vydělává? Jednoduše řečeno na tom, že vymýšlí videa a kreativní show, ve kterých dnes už zdaleka nejde jen o tanec. Pro Volkswagen třeba připravoval slavnostní uvedení nového passatu na český trh, pracoval pro Adidas, je podepsaný pod tradiční silvestrovskou show v pražském hotelu Hilton nebo loňskou konferencí Socialbakers Jana Řežába v New Yorku.

A také pod velkorysým zahájením nedávného halového mistrovství Evropy v atletice, které se z Prahy přenášelo do 56 zemí světa. „Tohle byla velká výzva. Řekli mi, že chtějí něco úžasného, něco jako zahájení olympiády,“ usměje se.

https://www.youtube.com/watch?v=thEQlaqhHeY

Klip Runaway Kanyeho Westa, jehož choreografii vymýšlel Yemi.

Ten hlavní zlom ale přišel před pěti lety. Do Prahy zrovna dorazil americký raper Kanye West, který tady chtěl natočit krátký film ke svému songu Runaway. Česká produkční společnost Westovi doporučila právě Yemiho a tak vzniklo spojenectví, které trvá dodnes.

„Přijel jsem za Westem na první schůzku do hotelu Four Seasons a tam mi ukázal video se Sylvií Guillem, což je jedna z nejlepších baletek všech dob, a řekl mi, že chce něco podobného,“ vzpomíná Yemi. „Nejdřív to mělo být se třemi tanečnicemi a tři minuty show. Za týden si to rozmysleli a chtěli už 30 tanečnic a devět minut choreografie. Tři dny před natáčením.“

Yemi to ale zvládl. „Když to skončilo, vidím Kanyeho na konci haly, jak jde ke mně. Myslel jsem si, že mi jednu natáhne, ale místo toho mě objal a řekl mi, že je to přesně to, co si představoval,“ usměje se Yemi. „Nakonec to byla jedna z nejsložitějších prací, co jsem dělal. Ale přinesla mi obrovskou pozornost,“ dodává.

Westovi se Yemiho práce líbila tak, že si od něj o něco později nechal připravit i choreografii na MTV Awards v Los Angeles. „Když jsem tam viděl Westa, jak posouvá zkoušku Lady Gaga, jako že ho to přece nezajímá, pochopil jsem, jaká je to hvězda. Justin Timberlake přece taky počká. A ty Yemi pojď, ty řekneš, co budeme dělat dál. V té chvíli jsem si uvědomil, pro koho pracuju,“ vypráví Yemi.

Yemi & Jstin BieberIMG_7020

Yemi s Justinem Bieberem.

Pro Westa pak připravoval víc než 80 koncertních show včetně celoamerického turné Yeezus, kde mu Kanye West svěřil i celou režii. „Musel jsem se naučit na něj mluvit stručně, abych ho moc neotravoval, ale pokaždé mě příjemně překvapil. Přijal mě do rodiny,“ říká Yemi.

Kromě toho si díky Westovi udělal ve Spojených státech slušné jméno. „Práce pro Kanyeho je pro mě něco jako golden ticket. Vstupenka do světa amerického showbyznysu. V té době mi třeba nabízeli práci u Rihanny, všude mám otevřené dveře, když se chci v Americe potkat s někým důležitým, mám šanci. Tu bych neměl, kdybych nedělal pro Kanyeho Westa,“ říká Yemi.

Další nabídky dlouho odmítal. Jak sám říká, nechtěl ve Spojených státech pracovat pro jiné „áčkové“ hvězdy, v posledních dnech ale musel svůj názor změnit. Za svého choreografa ho totiž chce sama Madonna. A to je nabídka, která se neodmítá.

Yemi zatím nechce o detailech mluvit, se svým týmem totiž teprve Madonně poslal svůj návrh konceptu a teď čeká na odpověď.

Odpověď na tu nejdůležitější otázku už ale vyslovil před třemi týdny na Slovensku. Pokud chcete být úspěšný, potřebujete být kreativní – jenže jak na to? „Cestujte. Pokud zůstanete celý život na jednom místě, vyschnete,“ poradil tehdy Yemi Čuprovi a spol.

Inspirujte se tím i vy. Příběh kluka, který to z libereckého sídliště dotáhl až mezi elitu amerického showbyznysu, je důkazem, že to funguje.


Další příběhy úspěšných lidí si můžete přečíst i v těchto článcích:

Z ajťáka headhunterem: Příběh o tom, jak vydělat na LinkedIn

Majitel čajového imperia Oxalis: 5 kroků, jak jsem vydělal první milion

Zakladatel Slevomatu Čupr: Jak jsem vydělal první milion