Většina světa bere vodu jako běžně dostupnou komoditu a lidé raději utratí peníze za drahou lahev vína. V posledních letech se ale rozrůstá nové odvětví byznysu, které se snaží navrátit vodě hodnotu, již si zaslouží.

Čísla potvrzují, že se daří – za poslední rok se trh s výjimečnou (a také výjimečně drahou) vodou vyšplhal na 147 miliard dolarů.

Právě díky tomuto novému trendu se objevuje čím dál víc firem, které sázejí na exkluzivitu pramene, místa či laboratoře, kde byla voda získána. Za některé lahve zaplatíte statisíce i miliony korun. V takovém případě jde ale víc o to, co je zvenčí, než o to, co najdete uvnitř.

Mozek Česka je na jižní Moravě
Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Tohle je 10 nejdražších balených vod světa.

Beverly Hills 90H20 Luxury Collection, Diamond Brand

V tomto případě jde rozhodně víc o obal než o obsah. Navrhl ji „šperkař hvězd“ Mario Padilla, který lahev posel 250 černými diamanty a 14karátovým bílým zlatem. Cenu také zvyšuje omezený počet lahví – existuje jich pouze devět.

cena: 2,3 milionu korun

Acqua di Cristallo „Tributo A Modigliani“

Z pramenů z Francie a Fidži ve výjimečném balení inspirovaném francouzským malířem Amedeem Modigliani. Prostě voda nad zlato.

cena: 1,3 milionu korun

Bling H2O’s The Ten Thousand

Jak je z názvu patrné, lahev je osázená víc než 10 tisíci krystalů od firmy Swarovski. Bez problémů vám ji vyrobí na míru třeba ze zlatých nebo růžových krystalů. Bling!

cena: 60 tisíc korun

Kona Nigari Water

Jak už strohý zevnějšek napovídá, tahle voda je především o tom, co je uvnitř. Konečně. Těžená je z pramene 2000 metrů pod mořem kousek od Havajských ostrovů a prý s léčebnými přívlastky.

cena: 9100 korun

Filico

Voda tak vzácná, že má i vlastní butik. A kde jinde na světě než v centru všech možných bizarních obchůdků světa – v Japonsku. Stejně jako Bling H20 spolupracuje se značkou Swarovski, a tím pádem je jednoduché odvodit, proč je cenovka tak vysoká.

cena: 5400 korun

Svalbarði

Svalbarði je skandinávský výraz pro Špicberky a právě tam, v oblasti Kongsfjorden vzdálené asi tisíc kilometrů od severního pólu, se voda těží.

cena: 1900 korun

Iluliaq

Grónská voda z ledovců vytvořených před 200 tisíci lety je prodávána v Dubaji.

cena: 1100 korun

Bling H20 Frosted Glass Collection

Stejná značka jako u „diamantové“ kolekce, ale jiný obal. Tentokrát jen za devět stovek. Neberte to.

cena: 900 korun

Soma

Americká společnost Soma se při výrobě své vody soustřeďuje mimo jiné i na její spotřebu a také na problematiku balených vod obecně. Vyrábí tak své obaly z recyklovaného plastu. Jde tu tedy nejen o čistou vodu, ale i o čisté svědomí.

cena: 680 korun

Veen

Vodními someliéry, baristy i vinaři po celém světě asi nejoblíbenější voda.

cena: 520 korun