Jejich byznys možná úplně sexy nevypadá. Rozhodně ne na první pohled, dělají ho však tak dobře, že se díky tomu ocitli ve společnosti těch nejvíce sledovaných a atraktivních evropských firem. Logisticko-technologická firma Skladon z Ostravy byla totiž zařazena do prestižního žebříčku tisícovky nejrychleji rostoucích evropských firem FT 1000.

Tenhle žebříček vydává každoročně list Financial Times a v tom aktuálním je Skladon jednou z jedenácti českých firem, které se v něm umístily.

Když už jsme u umístění, mezi elitní tisícovkou drží Skladon 274. místo a z tuzemských firem je třetí. Předběhlo ho jen Dateio na 170. místě, které bankám pomáhá se slevovými programy, a Success Solution na 196. místě, které nabízí digitální HR řešení a poradenství.

„Je to pro nás ctí a především důkazem, že svou práci děláme kvalitně, umíme reagovat na rychle se měnící potřeby obchodníků a úspěšně se posouváme směrem, který jsme si vytyčili,“ komentuje úspěch Konstantin Margaretis, CEO a spoluzakladatel Skladonu.

Od konkrétního výsledku vlastní firmy se pak Margaretis odpíchl k obecnému konstatování: „Je pro mě velkým potěšením pozorovat, že i v dnešní náročné době se českým společnostem z nejrůznějších oblastí daří uspět. Český byznys dlouhodobě ukazuje, že se dokáže vyrovnat světové konkurenci.“

Díky čemu se to daří Skladonu? Společnost poskytuje outsourcing logistiky pro e-shopy a pro výrobní firmy obchodující online a k úspěchu jí dopomohl setrvalý růst v posledních několika letech a také mimořádně úspěšný minulý rok.

Během něj se poskytovateli fulfillmentu, tedy službě, která zajišťuje kompletní logistický servis od příjmu zboží přes skladování, řízení a odbavení zásilek až po doručení k zákazníkovi, podařilo navýšit svůj obrat o 157 procent na 121 milionů korun.

Současně Skladon rozšířil řady klientů na sedmdesát e-shopů se souhrnným obratem v řádu několika miliard korun. Výsledek rozmachu? Firma z logistického areálu v Mošnově, kde má moderní zázemí v hale s rozlohou deset tisíc metrů čtverečních, odeslala loni zhruba 400 tisíc zásilek do 182 zemí světa.

„Rok 2021 byl pro nás zatím vůbec nejdynamičtějším,“ přiznává Margaretis. „E-commerce rostla v důsledku covidové pandemie, takže si nejen naši stávající klienti, ale i množství těch nových uvědomilo, nakolik jim může fulfillment zefektivnit práci a usnadnit expanzi.“

157 %

O tolik se během minulého roku podařilo Skladonu navýšit obrat.

Financial Times vydal letos žebříček pošesté a přesně v době, kdy jej stvořil premiérově, byl Skladon založen. U jeho zrodu stál kromě Margaretise ještě Patrik Babinec a došlo k tomu po výhře ve startupové soutěži Brilliant Young Entrepreneurs.

Ke dvěma jmenovaným se později přidal i Miloš Halecký a tohle trio otevřelo v roce 2016 první sklad pro poskytování fulfillmentové služby. Postupně společnost vyvinula ještě vlastní aplikaci, která klientům usnadňuje orientaci a práci se skladovými zásobami, objednávkami, vratkami či reklamacemi.

Autoři žebříčku analyzovali desítky tisíc potenciálních kandidátů z třiatřiceti evropských zemí a vybrané firmy musely splnit několik náročných kritérií. Jedna za všechny, která zároveň demonstruje, že je stále těžší mezi tisíc nejlepších proniknout – zatímco hodnocené společnosti v roce 2017 musely vykázat minimální tržby ve výši sto tisíc eur, v roce 2020 už bylo minimem 1,5 milionu eur.

Pro zajímavost, absolutním vítězem se stala finská společnost Swappie, zaměřující se na nákup a prodej repasovaných telefonů iPhone od Applu. Na seznamu za minulý rok figuruje nejvíc zástupců z Itálie (235), následuje Německo (194) a Velká Británie (155). A mezi městy s nejvyšším počtem nejrychleji rostoucích firem obhájil „zlato“ Londýn (81).

Z britské metropole se však ještě vraťme na skok zpět do Ostravy. „Očekáváme, že trend růstu bude nadále pokračovat a stěžejní roli bude hrát především rychlost služeb. Proto mezi naše cíle do příštích let řadíme mimo jiné schopnost zajistit doručení do druhého dne po celé Evropě,“ plánuje Margaretis.