Ta šance byla před začátkem sezony zhruba stejná, jako že se zjeví živý Elvis Presley nebo že Štědrý den bude nejteplejším dnem v roce. I proto bookmakeři nastavili sázkařský kurz na triumf fotbalistů Leicesteru v anglické Premier League do závratné výše 5000:1. A dnes si za to možná trhají vlasy. Do konce ligy zbývá odehrát osm kol a zdá se, že pohár nad hlavu nepozvedne Manchester, Chelsea ani Arsenal, ale úplně maličký outsider, kterému ještě loni hrozil pád z nejvyšší soutěže a který teď vede tabulku o pět bodů.

K odvážnému kurzu vedly sázkové kanceláře historické souvislosti. Výkonnostním vrcholem v dějinách klubu je 2. místo v soutěži, ale to už je skoro 90 let staré. Loni obsadily Lišky z Leicesteru čtrnácté místo, z 38 zápasů jich vyhrály jen 11 a měly o polovinu méně bodů než mistrovská Chelsea s Petrem Čechem v bráně. Nyní ale soutěž míří do finále a tým je na cestě k tomu, co mnozí považovali za nemožné a co by tucty nejvěrnějších sázkařů mohlo udělat těmi nejšťastnějšími osobami Británie.

Co si za 60 pencí, tedy zhruba 20 korun koupíte vy? Čokoládovou tyčinku? Malé pivo? Pro diskžokeje Nathaniela Whessella by i jen taková drobná investice mohla znamenat mnohonásobné zhodnocení, konkrétně 3000 liber (v přepočtu asi 105 tisíc korun). Dvacetiletému fandovi Leicesteru zbylo na kontě u sázkové kanceláře William Hill pár drobných. Co s nimi? Tak proč nevsadit na Leicester? řekl si. „Nikdy jsem je nesledoval, jsem fanoušek Brightonu. Ale s kurzem 16:1 nemělo smysl sázet na můj klub. Vlastně jsem nechtěl vůbec sázet, ale řekl jsem si: Ať je legrace, vsadím na outsidera.“

Čtěte také: 10 nejhodnotnějších fotbalových klubů světa. Vede stále Real Madrid

Jenže z podceňované jedenáctky je dnes lídr ligy, který může trefit největší úspěch v historii. Tým na podzim převzal zkušený kouč Claudio Ranieri, pod kterým se teď píše neuvěřitelná pohádka, a trenér nabádá: „Fanoušci musejí snít a my dál vítězit.“ Ovšem los tří posledních duelů fandům nahání strach – Manchester United, Everton a Chelsea. „Pokud to vyjde, dostanu balík. V opačném případě ztratím jen 60 pencí. A co, za to bych si toho stejně moc nekoupil,“ uklidňuje se Whessell.

Podobně snových příběhů se díky bookmakerům a hlavně hráčům Leicesteru děje hned několik. Dvojnásobný táta Keval Nakeshree už za svých 5 liber dostal tisícinásobek, když vsadil na to, že Lišky budou na prvním místě v tabulce o Vánocích. A pokud nevybere své peníze předčasně, což teď kancelář začala těm několika pochybujícím sázkařům nabízet, může dostat dalších 33 tisíc liber. Celoživotní fanda John Pryke zase vsadil 20 liber, ale s obavou, jak to celé dopadne, si raději odnesl jistých 29 tisíc. Další sázkař zkasíroval 72 tisíc, ale kdyby vydržel, mohl mít čtvrt milionu.

Nadšení fanoušků Leicesteru sotva sdílejí ti, co budou muset v případě happy endu platit. Na obří kurz si u William Hill vsadilo 25 lidí v souhrnu za pouhých 68,55 libry, jenže kancelář už její velkorysost stála 300 tisíc liber. A při titulu by musela vyplatit dokonce 2,5 milionu. Možná se na začátku tak neuvěřitelné sezony měli její prognostici řídit tím, co s takovou oblibou říkají právě fotbalisté: Je to kulaté a stát se může cokoliv.