Roční propad o téměř devadesát dva procent. I když jedna z nejrychleji rostoucích kryptoměn předloňského roku právě zažívá odraz ode dna a vrátila se nad psychologickou hranici deseti dolarů, blockchainu Solana se v čerstvě uplynulém roce vskutku nedařilo.
V minulosti na ni vsadil například Rockaway Blockchain Fund Viktora Fischera, který díky investici do platformy rozmnožil 25 milionů korun na necelých sedm miliard. Momentálně však Solana a její token SOL bojují o přežití.
Tržní kapitalizace tokenu se za uplynulý rok propadla z více než 55 miliard dolarů na tři a po lednovému odrazu zůstává na necelých 4,4 miliardy. Mezi svátky pak došlo na další nelichotivý milník: cena tokenu se podívala pod hladinu deseti dolarů za token, tedy na čísla z doby před dvěma lety a faktického začátku poslední kryptoměnové horečky.
Mnoho lidí si tak klade otázku, jestli je Solana skvělá investiční příležitost, nebo vlak přijíždějící na konečnou, ze které ho čeká pouze cesta do starého železa.
Solana si na dosavadní dno sáhla mezi svátky, kdy se z ní rozhodly migrovat dva prominentní projekty a cena tokenu SOL se propadla oproti svému historickému maximu o devadesát šest procent. Jen za samotný prosinec hodnota kryptoměny klesla o téměř dvacet procent, a to pro ni rozhodně nebyl nejhorší měsíc roku – v listopadu zažila propad ještě větší.
Tehdy se po kolapsu burzy FTX, na které měli vývojáři Solany uložené prostředky v hodnotě minimálně milionu dolarů, cena tokenu propadla zhruba o šedesát procent. A později ještě hlouběji, protože investoři začali dávat ruce pryč od všeho, s čím přišel do styku Sam Bankman-Fried. Solana byla po kolapsu FTX asi nejvíce zasaženým projektem.
V roce 2020 přitom nastupovala na scénu jako jeden z mnoha vyzyvatelů etherea. Stál za ní slibný blockchainový kodér Anatolij Jakovenko, který její první koncept představil již v roce 2017. Sliboval technologickou a ekologickou revoluci ve světě blockchainových platforem, kde jinak v tomto ohledu kralovalo zmiňované ethereum. Právě jeho neotřesitelná pozice v kombinaci s technologickými výzvami a relativně vysokými poplatky v síti stále inspirují nové a nové konkurenty.
Solana chtěla prorazit tím, že zvládne zprocesovat až 65 tisíc transakcí za vteřinu a ušetřit díky tomu uživatelům a aplikacím čas a miliony na poplatcích. Od transakční kapacity se pak měla odvíjet také její domnělá ekologičnost. Nazývat provoz velkého množství serverů ekologickým bylo buď chucpe, nebo cynismus, rozhodně se to však vyplatilo – v červnu 2021 získala Solana na rozvoj 314 milionů dolarů od Andreessen Horowitz a několika dalších investorů.
Hlavní problém platformy ale ležel jinde. Solana od loňského září, kdy proběhl první velký restart blockchainu po mnoha hodinách nefunkční sítě z důvodu „vyčerpání prostředků“, opakovaně ukazovala, že má do decentralizovaného blockchainu daleko. V době býčího trhu nad tím ale leckdo přimhouřil oko, a to jak na straně investorů do platformy či spekulantů s jejím nativním tokenem, tak u tvůrců aplikací.
Letos se ovšem Solana ocitla v úplně jiné situaci. Trh přestal být po dlouhotrvajícím medvědím trhu trpělivý a tolerantní k dalším selháním. Platformu navíc dohnala minulost spojená se Samem Bankman-Friedem. Ten byl dlouho silným podporovatelem tokenu SOL i samotné platformy, do kterých měl bohatě zainvestováno.
S tím, jak postupně rostla cena tokenu až na necelých 260 dolarů, se stala legendární hlavně twitterová přestřelka Bankman-Frieda se spekulantským účtem CoinMamba. V lednu 2021 po vzájemné slovní přestřelce na Twitteru napsal, že koupí „tolik SOL, kolik máte, hned teď, za tři dolary“.
Podpora téhož muže ale problematickému blockchainu na konci roku lámala vaz. Naposledy se token SOL takto nízko obchodoval v únoru 2021, tedy v době těsně před raketovým vzestupem Solany, který živila touha trhu najít vyzyvatele drahého a pomalého etherea.
Těsně před pádem FTX na tom přitom SOL ještě zase tak špatně nebyl: obchodoval se nad sedmatřiceti dolary. Ačkoli se ztráty Solany začátkem prosince stabilizovaly a cena tokenu se pohybovala kolem hranice třinácti dolarů, v posledních dvou prosincových týdnech se hodnota opět výrazně snížila, po aktuálním odrazu je zpět okolo hranice dvanácti dolarů.
Víru v platformu neztrácejí pouze spekulanti, jejichž přízeň je vrtkavá z principu. Těsně po Štědrém dni přišly dva nejoblíbenější a nejhodnotnější projekty, které na platformě běží – DeGods a y00ts –, s oznámením, že po Novém roce postupně zamíří na populárnější platformy ve snaze vystavit se většímu publiku.
Zatímco DeGods zamíří na ethereum, což uživatelům umožní převést svá aktiva na přední platformu pro NFT a decentralizované aplikace, y00ts se objeví na Polygonu. Netřeba dodávat, že se tím ještě posiluje smyčka zpětné vazby a Solana se posouvá na pomyslné spirále smrti blíže a blíže zapomnění. Zdá se, že už nepomůže ani nedávný smířlivý tweet od Vitalika Buterina, spoluzakladatele etherea…