Příběh zkrachovalé burzy FTX, jejího bývalého šéfa Sama Bankman-Frieda a tajemné tradingové společnosti Alameda Research má tolik souběžných dějových linek, že by se za ně nemusel stydět ani mistr neuzavřených příběhů George R. R. Martin. Jak se v nich vyznat a co si ze skandálu vzít jako investor či investorka?

Krátce poté, co burza podala žádost o ochranu v režimu úpadku podle kapitoly 11, zmizely z jejích peněženek kryptoměny za více než 600 milionů dolarů. Kam? To je jen jedna z mnoha otázek, které kolem FTX vyvstaly.

Jak mohla přidružená tradingová společnost Alameda Research používat klientské fondy bez vědomí uživatelů burzy? Jak mohl Bankman-Fried na jedné straně utrácet miliony dolarů za prosazení velmi drastické kryptoregulace v USA – a na druhé porušovat všechny principy, které by si přál diktovat druhým? Jak je možné ze dne na den z majetku dolarového miliardáře vymazat 94 procent?

A tím otázky ani zdaleka nekončí. Jak mohly renomované venture kapitálové firmy jako Sequoia Capital, Softbank nebo Tiger Global Management během pouhého roku a půl vyhnat hodnotu mladé burzy na 32 miliard dolarů? Co se honilo Bankman-Friedovi hlavou, když přistoupil na použití vlastního tokenu jako kolaterálu?

Není to ani rok, co FTX získala od investorů 400 milionů dolarů. A ještě před dvěma měsíci – nijak altruisticky – rozdělovala kapitál pod záminkou podržet kryptotrh před kolapsem. Bankman-Frieda tak leckdo srovnával s Johnem Pierpontem Morganem a Warrenem Buffettem dnešního věku. Jak se tohle všechno ukázalo být ukázkovým domkem z karet, nám napoví zmapování celé historie Bankman-Friedova „zázraku“.

Burza FTX vznikla v roce 2019, ale její historie se začala psát už během předposledního býčího řádění na kryptoměnách v roce 2017. Architektem celého projektu je třicátník s titulem z MIT a s předchozí obchodnickou zkušeností z Jane Street Capital, jednoho z největších světových tvůrců trhu.

Často citovaná pracovní zkušenost není jen prázdné machrování – v příběhu naopak hraje klíčovou roli. Zkušenost z Jane Street pomohla Bankman-Friedovi začít využívat nedokonalosti bitcoinového spotového trhu. Zvolil k tomu do té doby na kryptotrhu neobvyklý přístup, který byl však naopak velmi dobře známý institucionálním obchodníkům na tradičních trzích: kvantitativní obchodování.

Prakticky bez rizika nakupoval bitcoin v USA, aby jej obratem prodal v Japonsku s čistým desetiprocentním ziskem. To nakonec v listopadu 2017 vyústilo v založení společnosti Alameda Research, která zopakovala úspěšnou strategii v mnohem větších objemech a šíři. Několik let to perfektně fungovalo a Bankman-Fried hromadil miliardové zisky.

Právě díky nim získal počáteční kapitál na založení vlastní burzy FTX, která se měla od konkurence lišit technickou vyspělostí a důrazem na institucionální obchodníky. Vlastní peníze ale na rozjezd tak masivního projektu nestačily. Jako první venture kapitalista nepřispěchal na pomoc nikdo jiný než Changpeng Zhao zvaný zkráceně CZ, zakladatel největší kryptoburzy současnosti: Binance.

Načasování startu nové burzy nemohlo být lepší. Kryptotrh čekala covidová manická fáze, kdy následně do svého loňského vrcholu vyrostl z 200 miliard dolarů na necelé tři biliony dolarů. Burza se prakticky přes noc změnila ze zajímavé hračky na subjekt s více než milionem uživatelských účtů.

Investorská mánie si nijak nezadala s mánií rizikového kapitálu. Prominentní venture kapitáloví investoři během roku 2021 zasypali 900 miliony dolarů, a do léta tak posunuli valuaci firmy na osmnáct miliard dolarů. Letos v lednu k ní přibyla zmíněná injekce v podobě dalších 400 milionů a přehodnocení valuace na 32 miliard dolarů. Zlákat k investování se nechala dokonce legenda NFL Tom Brady nebo Ontarijský učitelský penzijní fond.

Už začátek loňské zimy s sebou nicméně přinesl první předzvěsti sezony, která trvá dosud. Lednový výprodej na akciích i kryptu již nenechal nikoho na pochybách, že s koncem nulových úrokových sazeb a covidových stimulů je minimálně načas konec sentimentu počítajícího s neomezeným krypto růstem. Tržní kapitalizace ze svého listopadového vrcholu na třech miliardách dolarů spadla do ledna o padesát procent – a dodneška se toto číslo smrsklo opět téměř o polovinu, na hodnotu okolo 850 miliard dolarů.

Květnový pád kryptoměny luna a červnový domino efekt krachujících firem, které vsadily na krypto long s velkou pákou, pak slovy Warrena Buffetta ukázal, kdo plaval nahý. Na vlastní kůži se o tom přesvědčily například Three Arrows Capital, Voyager, BlockFi nebo Celsius. V případě FTX se nicméně tehdy ještě zdálo, že situace hraje Bankman-Friedovi naopak do karet.

V době, kdy kolaps z krypta vymazal desítky miliard dolarů, uzavírá FTX dohodu s krypto lendingovou společností BlockFi na poskytnutí úvěru ve výši 400 milionů dolarů, který měl firmě pomoci vyřešit nedostatek likvidity. FTX také získává opci na akvizici firmy za 240 milionů dolarů. Dalším levným akvizičním cílem se stala kanadská společnost Bitvo či aktiva zkrachovalého Voyager Digital, převzaté za 1,4 miliardy dolarů.

Akvizice zabily dvě mouchy jednou ranou: stabilizovaly trh a drasticky zvedly důvěru v samotnou FTX. Navíc se popularita Bankman-Frieda, který si proti sobě popudil kryptokomunitu výroky na téma velmi tvrdé krypto regulace, opět přehoupla do kladných hodnot. Právě miliardářův postoj k regulaci a veřejné lobbování v americkém senátu ale přineslo ironický obrat: o aktivity FTX i Alameda Research se začali zajímat američtí regulátoři.

Že něco není úplně v pořádku, naznačoval i nenadálý odchod prezidenta burzy Bretta Harrisona a spoluředitele Alameda Research Sama Trabucca. Oba odchody ale prošuměly ve vlně propouštění napříč celým oborem. Zajímavé nicméně bylo, že Harrisonův odchod následoval těsně poté, co prostřednictvím Twitteru zveřejnil informaci o tom, že FTX účty mají v USA vládní pojistku vkladů, takzvanou Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC).

To se pochopitelně nelíbilo samotné stejnojmenné vládní agentuře, která napsala burze rozhořčený vytýkací dopis. V říjnu pak zahájil texaský regulátor vyšetřování úročícího produktu FTX – osmiprocentního yield účtu, který je podle amerických úředníků neregistrovaným cenným papírem a porušením zákona. I to by mohla být jen nepříjemná epizoda, kdyby věci v listopadu nenabraly rychlý spád.

Minulý týden přišel server CoinDesk s odhalením, že se v účetní rozvaze nalézají – v rozporu se zásadami risk managementu i zdravého rozumu – vlastní FTX tokeny FTT v hodnotě miliard dolarů a že společnost sama sebe silně nadhodnocuje. A zde se nám celá smyčka kolem burzy začíná utahovat.

Zpráva CoinDesku totiž právem – pokud budeme předpokládat, že ji nevyvolala sama Binance – vyděsila prvního investora FTX, Changpenga Zhao. Jeho Binance začala likvidovat své FTT tokeny v hodnotě dvou miliard dolarů, které v roce 2021 dostala jako polovinu vyrovnání, když se zbavovala svého podílu v konkurenční burze. A na svůj krok neopomněla také upozornit veřejnost.

To vyvolalo na straně FTX situaci, kterou by u ní ještě před pár měsíci čekal málokdo – krizi likvidity, před níž se přitom dříve snažila zachraňovat jiné. Vyvolaná panika znamenala, že se na FTX začaly vršit požadavky na výběry, kterým nebyla burza schopná v daný moment vyhovět. Paralelně začala kolabovat cena FTT tokenu, která se skokově propadla až o osmdesát a později klesla dokonce o pětadevadesát procent.

To již nebyla jen rána pro FTX, ale také hřebíček do rakve tradingové společnosti Alameda Research, která ve velkém používala jako kolaterál také nyní prakticky bezcenné FTT tokeny. Během prvního dne po kolapsu se na Twitteru objevilo oznámení Changpenga Zhao, že podepsal nezávazný dopis o záměru burzu převzít. Dohoda ale vzala zasvé jen o den později na základě předběžné due diligence přebírané společnosti.


Burza následně požádala o ochranu před věřiteli – a od té doby se vynořují stále zajímavější informace, ne všechny bohužel potvrzené. Jisté je minimálně to, že Bankman-Friedův podnik začaly souběžně vyšetřovat jak americká Komise pro cenné papíry a burzy, tak Komise pro obchodování s komoditními futures.

Vedle toho americká burza Kraken zmrazila účty vlastněné FTX Group a kyperský regulátor pozastavil burze licenci pro působení v Evropské unii. Vyšetřování ostatně probíhá také na Bahamách, kde má burza své hlavní sídlo. Příběh tedy zdaleka nekončí – a to nejen pro ty, kteří měli na FTX nějaké prostředky…