skip to main content

Z plošiny zábavní park. Místo černého zlata chtějí Saúdové vydělávat na turistech

Kousek ráje pro milovníky extrémní zábavy vzniká pod taktovkou saúdskoarabského Veřejného investičního fondu (Public Investment Fund). Na tom by ještě nebylo nic tak zvláštního, kdyby ho šejkové nestavěli na někdejší ropné plošině.

Ta se mění v zábavní park, kde na ploše 150 tisíc metrů čtverečních najdete v budoucnu nejrychlejší horskou dráhu na světě, bungee jumping a dlouhou řadu dalších adrenalinových aktivit.

The Rig, jak zní název projektu, tak můžeme s trochou nadsázky nazvat symbolem přeměny ropné ekonomiky Saúdské Arábie, která se dlouhodobě snaží omezit svou závislost na těžbě fosilních paliv. Půjde to ale asi jen ztěžka, jelikož fosilní zdroje plní státní pokladnu Saúdské Arábie ze tří pětin, přičemž samotná ropa zajišťuje čtvrtinu.

V rámci dlouhodobé strategie Saudi 2030 chce nicméně země diverzifikovat svou ekonomiku a právě v turismu vidí jednu z cest, po kterých se chce vydat. Na konci desetiletí má v plánu přilákat až sto milionů turistů ročně.

Reklama

A to i navzdory faktu, že země kvůli svému přístupu k dodržování lidských práv dosud neplatila za příliš lákavou lákavou destinaci pro mezinárodní turisty. Investiční fond, který má být motorem ekonomické transformace země, dnes spravuje portfolio v hodnotě 400 miliard dolarů.

Extrémní park má ambici zařadit se mezi další turisticky atraktivní destinace v Perském zálivu. Vedle atrakcí zde vzniknou také tři hotely, jedenáct restaurací a několik heliportů, které zaručí elegantní entrée na tento ostrov extrémní zábavy.

Cena ambiciózního projektu, který byl představen na začátku října, zatím nebyla zveřejněna. Nejedná se přitom o jediný obdobný projekt, který má na území království v nejbližších letech vzniknout. Tím druhým je park Six Flags Qiddiya, který od roku 2019 šejkové stavějí poblíž hlavního města Rijádu a který se má otevřít za dva roky.