Laboratoře společnosti AeskuLab spouští pro samoplátce testy na covid-19, které se cenou vymykají dosavadní praxi. Stojí 700 korun, tedy o tisícovku méně než standardní testy. Jedná se však o specifickou formu vyšetření, hodící se pouze pro určitou skupinu obyvatelstva.

Krevní testy zjišťují přítomnost protilátek IgG – právě ty vypovídají o prodělané infekci a stavu imunity. Na rozdíl od rychlotestů, kdy se odebírá krev z prstu, probíhá u této metody odběr z žilní krve a zájemce nemusí před odběrem navštívit lékaře.

Testy jsou vhodné především pro ty s podezřením, že nemoc v minulosti prodělali, ale už nemají příznaky. Hodí se také pro lidi, kterým po kontaktu s nakaženou osobou končí karanténa, případně pro kohokoli, kdo chce vědět, zda onemocnění neprodělal s malými nebo žádnými příznaky.

Metoda se naopak nehodí pro akutní případy, u nichž projevy onemocnění ještě přetrvávají. Člověk s příznaky onemocnění covid-19 si může udělat test zhruba po dvou až třech týdnech po jejich odeznění. Výsledky se pak dozví za jeden až dva dny od provedení odběru.

„Není třeba se obávat, že by zdraví přišli při testování do kontaktu s nemocnými a nakazili se od nich. Pacienty s příznaky nemoci vůbec neodebíráme, těm se i nadále doporučuje nejprve kontaktovat svého praktického lékaře,“ říká Kamil Doležel, ředitel laboratoří AeskuLab.

Testování na protilátky IgG by mohlo současně pomoci upřesnit stupeň promořenosti populace. Tu je zatím obtížné určit, protože se u velkého počtu nakažených žádné příznaky neprojeví.